Tlačové správy

08.10.2014
Staré Mesto ako prvé na Slovensku zavádza „inteligentné“ elektronické tlačivá

Prihlásiť prevádzku alebo zaregistrovať psa bez toho, aby ste museli navštíviť úrad? V Starom Meste je to už možné! Mestská časť Bratislava-Staré Mesto vôbec ako  prvá samospráva a inštitúcia na Slovensku zavádza prevratný systém „inteligentných“ elektronických tlačív. V súčasnosti spúšťa prevádzku s dvomi tlačivami, do konca roka 2014 by tak malo fungovať viac ako 170 tlačív.

 

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto patrí k lídrom elektronizácie služieb pre občanov. A teraz ako vôbec prvá na Slovensku zavádza elektronické formuláre, ktoré uľahčia vybavovanie na úrade. Stačí byť majiteľom elektronického občianskeho preukazu. Ako táto služba funguje? „Na portáli www.slovensko.sk, ako aj na webovej stránke Starého Mesta sú dostupné štruktúrované formuláre mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Občan, alebo podnikateľ si vyberie tlačivo a po prihlásení prostredníctvom svojho občianskeho preukazu s elektronickým čipom sa mu tlačivo automaticky vyplní,“ uviedla starostka Starého Mesta Táňa Rosová. Následne sa formulár podpísaný elektronickým podpisom odošle do elektronickej schránky Starého Mesta. Vybavenie žiadosti si nemusíte vyzdvihnúť na úrade, ale opäť vám bude doručené do schránky na ústrednom portáli, o čom ste upovedomený mailom. „Je to obdoba normálnej pošty, akurát prebieha elektronicky, bez potreby chodiť na úrad, alebo platiť za poštovné,“ dodala starostka.

 

V súčasnosti tak môžu ľudia prihlásiť psa do evidencie alebo ohlásiť všeobecnú prevádzkovú dobu prevádzky. Staré Mesto má viac ako 660 prevádzok a 2300 registrovaných psov. „Po pilotnej prevádzke, ktorá slúžila na otestovane prepojení, sme v ostrej prevádzke. Zdá sa, že dve tlačivá nie sú veľa, ale touto spoluprácou s NASES a eGov Systems bola vyriešená celá budúca elektronická komunikácia samospráv a dané know-how ako prepojiť všetky samosprávy s ÚPVS. Toto riešenie nastavuje podmienky ako komunikovať a zdá sa, že bude platné pre všetky samosprávy na Slovensku. V príprave je ďalších viac ako 120 tlačív. Všetky tlačivá, ktoré máme na úrade, budú elektronizované do konca roka 2014. Verím, že budeme inšpiráciou aj pre ďalšie samosprávy a inštitúcie na Slovensku. Jediné, čo potrebujete, je nový občiansky preukaz. Ja som ho mal vybavený za dva dni,“ dodal Jaroslav Ježek. Mestská časť spolupracuje na tomto projekte s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES) a eGov Systems.

 

Staré Mesto za svoje služby a novinky v rámci elektronizácie úradu získalo niekoľko ocenení ITAPA (Informačné technológie a verejná správa). Naposledy to boli až dve ocenenia – v kategórii Nové služby 2013 za aplikáciu iObčan a taktiež Cenu publika za aplikáciu iObčan. Informatici mestskej časti sa navyše pravidelne umiestňujú na popredných priečkach v rámci oceňovaní najlepších informatikov samospráv. V apríli tohto roku si Jaroslav Ježek odniesol ocenenie ako najlepší informatik samospráv Slovenska a najlepší informatik v rámci Bratislavského samosprávneho kraja.

07.10.2014
Vínny trh Svätej Alžbety už túto sobotu na Šafárikovom námestí

Vínny trh Svätej Alžbety už túto sobotu na Šafárikovom námestí

 

Už túto sobotu, 11. októbra, ožije Šafárikovo námestie vínnym trhom! Po minuloročnom veľkom úspechu, keď na akciu zavítali tisíce ľudí, organizuje mestská časť II. ročník Vínneho trhu Svätej Alžbety. Podujatie sa koná pri príležitosti 101. výročia posvätenia Kostola sv. Alžbety - Modrého kostolíka. V 20 stánkoch budete môcť ochutnať to najlepšie od slovenských vinárov a vinohradníkov. Súčasťou osláv bude aj Staromestský charitatívny trh Sv. Alžbety.

 

Kostol sv. Alžbety, ktorý je jedným zo symbolov Starého Mesta a väčšina ho pozná pod menom Modrý kostolík, bol posvätený pred 101 rokmi – 11. októbra 1913. Pri príležitosti osláv 101. výročia organizuje mestská časť Staré Mesto druhý ročník Vínneho trhu Svätej Alžbety. Na Šafárikovom námestí sa vám v sobotu, 11. októbra od 10.00 do 19.00 predstavia tí najlepší domáci vinári a vinohradníci. Chýbať nebudú Pivnice Radošina, Tokaj & CO, Miloš Maťúš Rača a mnohí ďalší. Spolu nájdete na Šafárikovom námestí 20 stánkov, ochutnať budete môcť aj špeciality, ktoré sa hodia k vínku. „Obrovský záujem ľudí, ktorí vlani zavítali na prvý ročník vínneho trhu, nás presvedčil o tom, že túto akciu musíme zopakovať. Verím, že sa nám podarí rozvíjať takúto peknú tradíciu, kedy sa ľudia stretnú, zabavia, no zároveň sa dozvedia o našich vinároch, ktorí patria k svetovej špičke, ale doma sú často nedoceňovaní,“ uviedla starostka Starého Mesta Táňa Rosová. Vínny trh sa začne o 10.00 slávnostným požehnaním vína, počas dňa je pripravený aj kultúrny program. O 14.30 zahrá kapela Log in Progres, o 16.00 C. a k. dychový komorný orchester a o 17.30 vynikajúci Vlado Vizár Jazz Quartet. Súčasťou osláv je v sobotu od 10.00 do 19.00 Staromestský charitatívny trh sv. Alžbety. O 18.00 sa uskutoční v Kostole sv. Alžbety – Modrom kostolíku svätá omša.

 

Akciu organizuje mestská časť Bratislava-Staré Mesto, podporil ju Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava Tourist Board, Farnosť sv. Alžbety v Bratislave.  

 

03.10.2014
Aj v Starom Meste je október mesiacom úcty k starším

Aj v Starom Meste je október mesiacom úcty k starším

            V rámci Seniorfestu štartuje aj projekt Karta staromestského seniora

 

Počítačový kurz pre seniorov, ale aj premietanie filmu, divadelné predstavenie, špeciálna prednáška v rámci projektu Poznaj Staré Mesto a mnoho ďalšieho. Október je mesiacom úcty k starším a v Starom Meste sa začal ďalší ročník staromestského Seniorfestu. Okrem kultúrnych a spoločenských podujatí Staré Mesto práve v októbri spúšťa projekt Karta staromestského seniora.

 

Mestská časť Staré Mesto má v porovnaní s inými mestskými časťami najviac obyvateľov v dôchodkovom veku. Karta staromestského seniora je určená obyvateľom nad 60 rokov, ale aj poberateľom starobného, invalidného a vdovcovského dôchodku. Vďaka nej si budú môcť uplatniť zľavy z rôznych služieb ale aj z tovaru. „Poskytované zľavy a výhody sa budú vzťahovať okrem zariadení v pôsobnosti mestskej časti Bratislava-Staré Mesto napríklad aj na plavbu Propelerom zdarma. Mestská časť rokuje s poskytovateľmi služieb ako opravy, kaderníctva, čistiarne, kníhkupectvá, či kaviarenské služby a reštaurácie,“ uviedla starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová. Medzi prvými je napríklad aj obchod Pro senior na Zámockej ulici. Informácie o pribúdajúcich prevádzkach nájdu obyvatelia na www.staremesto.sk a v Centre služieb občanom na Miestnom úrade Bratislava-Staré Mesto, Vajanského nábr. 3. Tu sa tiež záujemcovia o kartu môžu prihlásiť.

 

V rámci staromestského Seniorfestu sa seniori môžu tešiť na divadelné predstavenie, výstavu či koncert. Staromestská knižnica pripravila špeciálne pre seniorov ročnú bezplatnú čitateľskú registráciu pre nových čitateľov nad 60 rokov vo všetkých pobočkách knižnice. V sobotu, 4. októbra, sa o 14.00 uskutoční špeciálna prednáška v rámci projektu Poznaj Staré Mesto v spolupráci so Slovenskou výtvarnou úniou. Na tému 90. rokov Umelky viac porozpráva akad. maliar Pavol Kráľ (predseda SVÚ). Stretnutie je o 14.00 pred budovou Umelky. Od 6. do 10. októbra sa v priestoroch Staromestskej knižnice na Panenskej 1 uskutoční počítačový kurz – Internet a email pre seniorov. 14. októbra (utorok) si seniori môžu pozrieť úspešný film Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Premieta sa v kine Mladosť na Hviezdoslavovom námestí o 15.30, vstup je voľný do naplnenia kapacity sály.

 

Z programu staromestského Seniorfestu:

 

1. - 31. 10. KRÁSA STAROBY, STAROBA V KRÁSE, výstava ručných prác klientov Seniorcentra na Podjavorinskej ul. a zariadenia pre seniorov OHEL DAVID na Svoradovej ul. Miesto konania: Staromestská knižnica, pobočka Panenská 1 v čase výpožičných hodín.

 

3. 10., 17.00 h ZAPLAVENIE, predpremiéra divadelnej hry, groteskná feéria

pre 4 hercov a čas, autori: Miloš Janoušek - Viki Janoušková, hrajú: Jana Lieskovská, Pavol Plevčík, Ivan Martinka, Michal Jánoš, dramaturgia: Viki Janoušková,  scéna a kostýmy: Jakub Branický, réžia: Róbert Horňák.

Miesto konania: Ticho a spol, Školská 14, vstup voľný do naplnenia kapacity divadelnej sály!

 

4. 10, o 14.00 hod. POZNAJ STARÉ MESTO v spolupráci so Slovenskou výtvarnou úniou: 90 rokov budovy Umelky, prednáška, ak. mal. Pavol Kráľ, predseda SVÚ

Miesto konania: stretávka pred budovou Umelky

 

6. 10., 9.30 h DRAMATICKÉ TVORIVÉ DIELNE PRE SENIOROV, prvé stretnutie nádejných divadelníkov, lektorka: Mgr. Iveta Žáková

Miesto konania: hudobný salón Zichyho paláca, Ventúrska 9.

 

6. - 10. 10., 9.00 - 13.00 h INTERNET A E-MAIL PRE SENIOROV, kurz počítačovej gramotnosti pre seniorov z cyklu Zelená pre seniorov

Miesto konania: Staromestská knižnica, pobočka Panenská 1.

 

12. 10., 17.00 h ALVARO CORDOBA - KONCERT MAJSTRA KLASICKEJ GITARY z Uruguaya

Miesto konania: hudobný salón Zichyho paláca, Ventúrska 9, vstup voľný do naplnenia kapacity koncertnej sály!

 

14. 10., 15.30 h STOROČNÝ STARČEK KTORÝ VYLIEZOL Z OKNA A ZMIZOL,

filmové predstavenie švédskej komédie. Film rozpráva o šialenom životnom príbehu svojhlavého muža, ktorý v deviatich rokoch ukončil školskú dochádzku, nadobudol široké znalosti z oblasti výroby výbušnín, nikdy sa nezaujímal o politiku, ale napriek tomu bol vždy nejako zapletený do veľkých historických udalostí 20. storočia. Zároveň sa viac-menej nechcene skamarátil s vtedajšími lídrami krajín ako napríklad generálom Francom alebo s Harrym Trumanom a Winstonovi Churchillovi dokonca zachráni život.

Miesto konania: kino Mladosť na Hviezdoslavovom námestí, vstup voľný do naplnenia kapacity sály kina!

 

21. 10. OSTROV POKLADOV Finančná gramotnosť pre seniorov

Miesto konania: Seniorcentrum, Záhrebská 9

 

 

02.10.2014
Slávnostné ukončenie projektu Bodky

Slávnostné ukončenie projektu Bodky

 

Pozývame Vás na oficiálne ukončenie projektu Bodky, ktoré sa uskutoční v piatok (3. október 2014) priamo pri soche Pavla Országha Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave o 14.00.

 

Cieľom Bodiek bolo vytvoriť trasu, po ktorej mohli domáci a aj návštevníci Bratislavy spoznávať, na čo je Staré Mesto pyšné. Typické značky v tvare bodiek sa nachádzali pred deviatimi atraktívnymi prevádzkami na oboch stranách Dunaja, v nich organizátori navyše umiestili aj práce mladých výtvarných umelcov, prevažne študentov VŠVU. Prostredníctvom QR kódov mohli za to najkrajšie dielo hostia aj hlasovať. Meno víťaza sa dozviete pri slávnostnom ukončení prvého ročníka projektu Bodky. Jeho autor či autorka si práve tu preberú z rúk organizátorov cenu.

«« na začiatok « naspäť [ 1 / 36 ] ďalej » na koniec »»