Tlačové správy

11.11.2014
Návrh na vydanie predbežného opatrenia

Mestská časť sa ostro ohradzuje voči blogu s názvom "Nástenkový tender Rosovej, Borguľu a spol.", v ktorom nepravdovými a zavádzajúcimi informáciami opisuje autor predaj budov a zastavaných pozemkov na ulici Špitálska 29 a Špitálska 31. Článok je vyslovene účelový, je napísaný a zverejnený v rámci predvolebnej kampane Petra Drába, ktorý je vo voľbách kandidátom na poslanca a cieľom článku je očierniť Staré Mesto, jeho štatutárny orgán a poslancov. Mestská časť preto vec postúpila na súd a žiada vydanie predbežného opatrenia. Celé znenie návrhu nižšie.

10.11.2014
Návrh na vydanie predbežného opatrenia

Mestská časť Staré Mesto sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim informáciám a tvrdeniam, ktoré boli zverejnené v blogu s názvom "Nástenkový tender Rosovej, Borguľu a spol." Článok je vyslovene účelový, je napísaný a zverejnený v rámci predvolebnej kampane autora Petra Drába, ktorý je vo voľbách kandidátom na poslanca. Podľa názoru Starého Mesta uvedeným článkom došlo k neoprávnenému zásahu do dobrej povesti mestskej časti, z toho dôvodu postúpila vec na Okresný súd. Návrah na vydanie predbežného oaptrenia nájdete v prílohe.

 

 

08.10.2014
Staré Mesto ako prvé na Slovensku zavádza „inteligentné“ elektronické tlačivá

Prihlásiť prevádzku alebo zaregistrovať psa bez toho, aby ste museli navštíviť úrad? V Starom Meste je to už možné! Mestská časť Bratislava-Staré Mesto vôbec ako  prvá samospráva a inštitúcia na Slovensku zavádza prevratný systém „inteligentných“ elektronických tlačív. V súčasnosti spúšťa prevádzku s dvomi tlačivami, do konca roka 2014 by tak malo fungovať viac ako 170 tlačív.

 

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto patrí k lídrom elektronizácie služieb pre občanov. A teraz ako vôbec prvá na Slovensku zavádza elektronické formuláre, ktoré uľahčia vybavovanie na úrade. Stačí byť majiteľom elektronického občianskeho preukazu. Ako táto služba funguje? „Na portáli www.slovensko.sk, ako aj na webovej stránke Starého Mesta sú dostupné štruktúrované formuláre mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Občan, alebo podnikateľ si vyberie tlačivo a po prihlásení prostredníctvom svojho občianskeho preukazu s elektronickým čipom sa mu tlačivo automaticky vyplní,“ uviedla starostka Starého Mesta Táňa Rosová. Následne sa formulár podpísaný elektronickým podpisom odošle do elektronickej schránky Starého Mesta. Vybavenie žiadosti si nemusíte vyzdvihnúť na úrade, ale opäť vám bude doručené do schránky na ústrednom portáli, o čom ste upovedomený mailom. „Je to obdoba normálnej pošty, akurát prebieha elektronicky, bez potreby chodiť na úrad, alebo platiť za poštovné,“ dodala starostka.

 

V súčasnosti tak môžu ľudia prihlásiť psa do evidencie alebo ohlásiť všeobecnú prevádzkovú dobu prevádzky. Staré Mesto má viac ako 660 prevádzok a 2300 registrovaných psov. „Po pilotnej prevádzke, ktorá slúžila na otestovane prepojení, sme v ostrej prevádzke. Zdá sa, že dve tlačivá nie sú veľa, ale touto spoluprácou s NASES a eGov Systems bola vyriešená celá budúca elektronická komunikácia samospráv a dané know-how ako prepojiť všetky samosprávy s ÚPVS. Toto riešenie nastavuje podmienky ako komunikovať a zdá sa, že bude platné pre všetky samosprávy na Slovensku. V príprave je ďalších viac ako 120 tlačív. Všetky tlačivá, ktoré máme na úrade, budú elektronizované do konca roka 2014. Verím, že budeme inšpiráciou aj pre ďalšie samosprávy a inštitúcie na Slovensku. Jediné, čo potrebujete, je nový občiansky preukaz. Ja som ho mal vybavený za dva dni,“ dodal Jaroslav Ježek. Mestská časť spolupracuje na tomto projekte s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES) a eGov Systems.

 

Staré Mesto za svoje služby a novinky v rámci elektronizácie úradu získalo niekoľko ocenení ITAPA (Informačné technológie a verejná správa). Naposledy to boli až dve ocenenia – v kategórii Nové služby 2013 za aplikáciu iObčan a taktiež Cenu publika za aplikáciu iObčan. Informatici mestskej časti sa navyše pravidelne umiestňujú na popredných priečkach v rámci oceňovaní najlepších informatikov samospráv. V apríli tohto roku si Jaroslav Ježek odniesol ocenenie ako najlepší informatik samospráv Slovenska a najlepší informatik v rámci Bratislavského samosprávneho kraja.

07.10.2014
Vínny trh Svätej Alžbety už túto sobotu na Šafárikovom námestí

Vínny trh Svätej Alžbety už túto sobotu na Šafárikovom námestí

 

Už túto sobotu, 11. októbra, ožije Šafárikovo námestie vínnym trhom! Po minuloročnom veľkom úspechu, keď na akciu zavítali tisíce ľudí, organizuje mestská časť II. ročník Vínneho trhu Svätej Alžbety. Podujatie sa koná pri príležitosti 101. výročia posvätenia Kostola sv. Alžbety - Modrého kostolíka. V 20 stánkoch budete môcť ochutnať to najlepšie od slovenských vinárov a vinohradníkov. Súčasťou osláv bude aj Staromestský charitatívny trh Sv. Alžbety.

 

Kostol sv. Alžbety, ktorý je jedným zo symbolov Starého Mesta a väčšina ho pozná pod menom Modrý kostolík, bol posvätený pred 101 rokmi – 11. októbra 1913. Pri príležitosti osláv 101. výročia organizuje mestská časť Staré Mesto druhý ročník Vínneho trhu Svätej Alžbety. Na Šafárikovom námestí sa vám v sobotu, 11. októbra od 10.00 do 19.00 predstavia tí najlepší domáci vinári a vinohradníci. Chýbať nebudú Pivnice Radošina, Tokaj & CO, Miloš Maťúš Rača a mnohí ďalší. Spolu nájdete na Šafárikovom námestí 20 stánkov, ochutnať budete môcť aj špeciality, ktoré sa hodia k vínku. „Obrovský záujem ľudí, ktorí vlani zavítali na prvý ročník vínneho trhu, nás presvedčil o tom, že túto akciu musíme zopakovať. Verím, že sa nám podarí rozvíjať takúto peknú tradíciu, kedy sa ľudia stretnú, zabavia, no zároveň sa dozvedia o našich vinároch, ktorí patria k svetovej špičke, ale doma sú často nedoceňovaní,“ uviedla starostka Starého Mesta Táňa Rosová. Vínny trh sa začne o 10.00 slávnostným požehnaním vína, počas dňa je pripravený aj kultúrny program. O 14.30 zahrá kapela Log in Progres, o 16.00 C. a k. dychový komorný orchester a o 17.30 vynikajúci Vlado Vizár Jazz Quartet. Súčasťou osláv je v sobotu od 10.00 do 19.00 Staromestský charitatívny trh sv. Alžbety. O 18.00 sa uskutoční v Kostole sv. Alžbety – Modrom kostolíku svätá omša.

 

Akciu organizuje mestská časť Bratislava-Staré Mesto, podporil ju Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava Tourist Board, Farnosť sv. Alžbety v Bratislave.  

 

«« na začiatok « naspäť [ 1 / 37 ] ďalej » na koniec »»