Tlačové správy

25.09.2013
Staré Mesto bude mať novú záhradu pre verejnosť

Často sa stáva, že tie najvzácnejšie veci prehliadame a nevidíme, aj keď ich máme priamo „pod nosom“. Presne to platí aj o historickej Prüger-Wallnerovej záhrade alebo „Prügerke – Staromestskej záhrade“. Krásna historická záhrada s bohatou a nesmierne zaujímavou minulosťou sa nachádza pri Horskom parku. Dlhé roky zanedbávané a spustnuté prostredie sa Starému Mestu a jej partnerom darí meniť, cieľom je vytvoriť novú záhradu v centre mesta, sprístupniť ju verejnosti a vytvoriť z nej priestor na relax aj komunitné stretnutia. Študenti Fakulty architektúry STU navrhli možnosti revitalizácie záhrady.

 

O minulosti

Prügerka – Staromestská záhrada je fascinujúca aj svojou nesmierne zaujímavou históriou. Nesie názov po Prüger-Wallnerovcoch, majiteľoch legendárnych a vychýrených hotelov Carlton a Savoy. Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si v tejto časti mesta začali stavať vily bohatí mešťania. Prüger-Wallnerovci si postavili vilu na vyvýšenom mieste na severnom konci Havlíčkovej ulice, ktorá stojí dodnes. Na terase pri dome bol malý bazén na kúpanie. Členitý terén záhrady upravili v okolí vily ako okrasnú záhradu v prírodno-krajinárskom štýle, zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety a zelenina, v južnej časti boli štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie, ktoré tu nájdeme dodnes. Prügerovci svoju záhradu milovali, trávili v nej veľa času, hrávali tu kriket. Pána Prügera, ktorý vytvoril luxusný hotelový komplex Savoy-Carlton.

 

O prítomnosti

Areál niekdajšej Prűgerky s plochou cca 5000 m2 sa nachádza pri Horskom parku na území medzi Kalváriou a Apoštolskou nunciatúrou. V blízkosti Slavína a Horského parku sa nachádza mimoriadne cenná jemne členitá krajina, pramenné oblasti a mokraďovité úseky, ktoré patria z najvzácnejším krajinárskym úsekom Bratislavy. Pred zástavbou sú uchránené aj plochy bývalej záhrady. Staré Mesto chce záhradu zrevitalizovať a opäť sprístupniť verejnosti, preto sa uchádza o grant z komunitárneho programu Európskej únie LIFE+. Partnerom v projekte Starého Mesta je Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity.„Záhrada je nateraz pre verejnosť neprístupná a našim cieľom je, aby tu Staromeštania a návštevníci získali nové oddychové miesto pre trávenie voľného času. Táto lokalita poskytuje biotopy pre viaceré druhy fauny a flóry, vrátane druhov európskeho významu,“ uviedla starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.

 

O budúcnosti

Celkové odhadované náklady na projekt sú 380-tisíc eur, pričom Európska únia môže prispieť na projekt polovicou. Po schválení projektu môže byť ďalšia štvrtina nákladov financovaná zo štátneho rozpočtu. Zvyšné náklady plánuje mestská časť financovať z mimorozpočtových zdrojov, z grantov, či od súkromných partnerov. Prvé práce by mohli začať od júla budúceho roku a potrvajú dva roky.

 

Staré Mesto však na oživení Prügerky – Staromestskej záhrady pracuje priebežne spolu s partnermi – Fakultou architektúry STU, Národným trustom, Nadáciou Horský park či finančnou podporou spoločnosti Heineken. Partnermi projektu obnovy sú aj Ekotopfilm a reklamná agentúra Heads. Uskutočnilo sa tu už niekoľko dobrovoľníckych upratovaní a čistení, ktoré budú pokračovať aj v najbližších mesiacoch.

 

Budúcnosť záhrady však môže ovplyvniť aj verejnosť! Študenti Fakulty architektúry STU vypracovali návrhy obnovy Prügerky. Ľudia si ich môžu pozrieť na webovej stránke www.prugerka.sk, ktorá bude spustená k 1. októbru 2013 a do polovice novembra budú môcť hlasovať o funkciách a aktivitách, ktoré by sa v Prügerke najviac privítali, napríklad piknikovú lúku, altánky, trstinové bludisko, ovocný sad, lavičky alebo odpočívadlá.

23.09.2013
Slubekova záhrada s opraveným detským ihriskom

Staromestskí rodičia a ich ratolesti sa dočkali ďalšieho opraveného a vynoveného miesta, kde môžu spoločne tráviť svoj voľný čas. Detské ihrisko v Slubekovej záhrade dnes slávnostne otvorila starostka Starého Mesta Táňa Rosová a David Nan-Yang Lee z Tajpejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave.

 

„Náš život a svet sa skladá z mnohých menších vecí, ktoré ho robia krásnym. Som veľmi rada a ďakujem Tajpejskej reprezentačnej kancelárií, že sa nám darí „skladať“ krajšie Staré Mesto. Malo by byť prirodzené, ak sa nielen jednotlivci, ale aj spoločnosti a inštitúcie zaujímajú o miesto, v ktorom žijú, pôsobia,“ povedala starostka Táňa Rosová. Celkové náklady na opravu dosiahli takmer 16-tisíc eur, pričom polovicou prispel R.O.C (Taiwan) Development Fund. Staré Mesto tak mohlo opraviť nielen hracie prvky na ihrisku, ale aj altánok, vstupné schodisko a vstupnú bránu, dlažbu, drevené posedenia a lavičky v celej záhrade. Návštevníci môžu využiť aj opravené sociálne zariadenie.

 

Za posledných pár rokov prispel môj úrad rôznym skupinám bratislavskej spoločnosti. Naša podpora bola zamerané hlavne na dospelých, ako napríklad letná čitáreň v Medickej záhrade, wifi pripojenie a pitná fontánka na nábreží Dunaja, Seniorcentrum alebo nedávno Dobrý trh. Avšak našou snahou je, aby všetky sociálne skupiny v Bratislave pocítili dobrú vôľu z Taiwanu, takže po návrhu Starého Mesta sme veľmi radi súhlasili s podporou tých najmladších a súhlasili sme pomôcť s rekonštrukciou detského ihriska v Slubekovej záhrade, povedal David Nan-Yang Lee z Tajpejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave.

 

Staré Mesto pripravilo pre staromestské deti tento rok viacero noviniek. V apríli pribudlo v Medickej záhrade detské ihrisko pre staršie deti. V lete zas mestská časť opravila ihrisko na Jedlíkovej ulici, ktoré využívajú deti z novootvorenej materskej školy na Heydukovej ulici. O radosť viac majú aj deti z jaslí na Hollého ulici, ktorým na dvore pribudli hracie prvky. 

19.09.2013
Pasovanie prváčikov zo Starého Mesta

Staromestskí prváčikovia si už zopár dní každé ráno pripravujú peračník a všetky pomôcky, na chrbát si dávajú školskú tašku a vyrážajú za poznaním do svojej novej školy. Medzi spolužiakmi si našli kamarátov, s ktorými už majú množstvo zážitkov. Jedným spoločným a veľkým zážitkom pre takmer 360 prváčikov bola dnešná Pasovačka, ktorú pre nich pripravilo Staré Mesto.

 

„Dnes vás tu budeme pasovať za prvákov, tak ako v minulosti zvykli panovníci pasovať svojich rytierov. A hoci sa vám to tak nemusí zdať, s rytiermi máte alebo budete mať veľa spoločného. Aj oni mali svoje družiny tak, ako si vy v škole nájdete svojich kamarátov, pričom mnohí vás budú sprevádzať dlhé roky. Rytierom sa nemohol stať ktokoľvek, museli to byť múdri a vzdelaní ľudia, presne takí, akí budete aj vďaka škole vy,“ prihovorila sa prváčikov starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.

 

Každý prváčik prešiel rituálom – starostka ich zázračnou ceruzkou pasovala do rádu prvákov a za svoju doterajšiu pracovitosť a svedomitosť v škole si odniesli od vicestarostu Petra Osuského a predsedu Komisie pre vzdelávanie, mládež a šport Ivana Haverlíka tašku s darčekom. V nej ich čakali rozprávkovú knižku a školské predmety, ktoré im darovalo Staré Mesto a Bratislavský samosprávny kraj.

 

Staré Mesto je zriaďovateľom siedmich základných škôl, ktoré navštevuje viac ako 2500 detí. Po prvýkrát si do školských lavíc na začiatku septembra zasadlo aj takmer 360 prvákov.

18.09.2013
Staré Mesto sa aktívne zapojí do Európskeho týždňa mobility

Staromestskí úradníci prídu v piatok 20. septembra do práce bez áut. Mestská časť sa aj takýmto spôsobom zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorého cieľom je obyvateľom hlavného mesta ukázať, že na dopravu môžu využiť aj iné prostriedky než len auto. Nádvorie úradu bude opäť slúžiť ako verejné parkovisko pre majiteľov bicyklov. Svoj dvojkolesový dopravný prostriedok si môžu cyklisti bezplatne odložiť od 7.30 do 17.00 hod na nádvorí, vchod na parkovisko je zabezpečený z Medenej ulice.

 

„Každý zamestnanec, ktorý sa zapojí do týždňa mobility a príde v piatok na bicykli, môže z práce odísť o niečo skôr. Našou politikou chceme nielen našich pracovníkov, ale aj obyvateľov presvedčiť, že najlepším spôsobom, ako sa dostať do centra mesta, sú mestská doprava, bicykle, či iné alternatívne spôsoby dopravy,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.

 

Staré Mesto pripravuje aj ďalšiu novinku, ktorá pomôže najmä majiteľom zariadení v pešej zóne zlepšiť zásobovanie. Mestská časť v spolupráci so Západoslovenskou energetikou a spoločnosťou Citroën Slovakia v najbližších mesiacoch sprevádzkuje elektomobil a nabíjaciu stanicu v centre mesta. „Cieľom projektu je poskytnúť prevádzkam sídliacim v pešej zóne možnosť ekologického zásobovania a dopravy. Inšpirovali sme sa podnetmi prevádzkovateľov a práve pre nich zavedieme elektromobil, ktorý budú môcť využívať mimo času individuálneho zásobovania,“ dodala starostka Rosová. Slávnostné podpísanie spoločného memoranda a predstavenie projektu bude v piatok 20. septembra o 14.00 hod. na nádvorí miestneho úradu na Vajanského nábreží 3.

 

Týždeň mobility sa v Starom Meste začal už v sobotu, keď na Dobrom trhu na Panenskej starostka spolu s Giraffe Bakery slávnostne odhalili cyklostojan od umelca Mateja Rosmanyho pred Götheho inštitútom.

 

«« na začiatok « naspäť [ 1 / 2 ] ďalej » na koniec »»