Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

O mestskej časti

Preskočiť navrch stránky Preskočiť na pätičku

martin-katler-vgPgg8X2NyA-unsplash_(5)

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto je srdcom Bratislavy, hlavného mesta Slovenskej republiky. Je centrom spoločenského a kultúrneho diania a vyhľadávaným cieľom domácich aj zahraničných turistov.

Na území Starého Mesta sa nachádza väčšina ikonických historických pamiatok, ako je Bratislavský hrad, gotický Dóm sv. Martina, Michalská veža či Farský kostol sv. Alžbety známy ako Modrý kostolík. Obľúbenou lokáciou je nábrežie ale aj Hlavné a Hviezdoslavovo námestie, ktoré výrazne určujú charakter pešej zóne v historickom centre mesta.

Oddychovým zónam dominuje Medická záhrada. Vyhľadávaným funkčným verejným priestorom je aj park Gábora Bárossa a Prezidentská záhrada.

V Starom Meste má sídlo Národná rada Slovenskej republiky, Úrad vlády Slovenskej republiky aj úrad hlavy štátu – prezidentky/prezidenta.

Staré Mesto je s rozlohou 9,6 km²  treťou najmenšou, ale najhustejšie osídlenou bratislavskou mestskou časťou. V poslednom sčítaní domov a bytov, ktoré sa konalo v roku 2022 malo Staré Mesto 46 929 obyvateľov. Mestská časť Bratislava-Staré Mesto vznikla v roku 1990.

Sčítanie obyvateľov a bytov

Podľa ostatného sčítania obyvateľov v roku 2021 sa k Starému Mestu prihlásilo 40 999 obyvateľov. Je to takmer o tritisíc viac ako pri sčítaní pred desiatimi rokmi. Pre mestskú časť je to významné zlepšenie, keďže dane sa prerozdeľujú podľa počtu obyvateľov. Samospráva týmto teda získala do rozpočtu viac financií, ktoré môže použiť na zlepšovanie kvality života obyvateľov mestskej časti.

V našej mestskej časti zároveň za 10 rokov od sčítania v roku 2011 pribudlo 5 523 bytov, čo je o takmer 20 percent viac. V súčasnosti sa teda v Starom Meste nachádza  28 248 bytov.

A ešte zaujímavosť. Aj najvyššie položené byty v Bratislave a vlastne celkovo na Slovensku sa nachádzajú na našom území. 268 bytov v Starom Meste je na 25. a vyššom poschodí. Dva byty sú dokonca umiestnené na 33. poschodí.

História

História Starého Mesta sa prekrýva s históriou Bratislavy. V minulosti boli totiž jedno a to isté. Ostatné mestské časti pribudli až neskôr, ale Staré Mesto bolo súčasťou Bratislavy vždy. Dôkazom je aj erb.

Bratislava vznikla na mieste, kde sa v minulosti stretávali významné obchodné cesty - Podunajská, ktorá spájala východnú a juhovýchodnú Európu so západnou a Jantárová, ktorá spájala južnú jadranskú oblasť so severnou pobaltskou oblasťou.

Už v mladšej dobe železnej existovalo na území dnešného Starého Mesta sídlisko Keltov, od 6. storočia tu sídlili Slovania.

V rokoch 1526-1784 bola Bratislava hlavným mestom Uhorska v Habsburskej monarchii. V dnešnom Starom Meste sídlili orgány uhorskej štátnej správy, v gotickej katedrále sv. Martina boli korunovaní uhorskí králi.

V roku 1805 bol v Primaciálnom paláci podpísaný Bratislavský mier medzi Napoleonom Bonapartem a rakúskym cisárom Františkom I.

Aj dnes zvyknú Bratislavčania z iných častí mesta hovoriť: "Ideme do mesta." Myslia tým práve Staré Mesto, kde sa nachádza najviac historických pamiatok, ale aj mnohé kultúrne, či obchodné inštitúcie.

Dominantou mesta, ktorá je – ako inak – v Starom Meste, je Bratislavský hrad. Stojí na hradnom kopci, 85 metrov nad hladinou Dunaja. Hradný vrch bol v minulosti významným miestom najmä preto, že sa nachádzal na križovatke obchodných ciest, z jednej strany bol chránený mohutnou riekou a zo strany druhej hustými lesmi Malých Karpát. Bratislavský hrad bol aj v časoch Uhorska významným vojenským a správnym centrom. Podstatnej úprave sa hrad podrobil za vlády Márie Terézie.

K ďalším významným pamiatkam dokumentujúcim históriu Starého Mesta patrí napríklad Dóm sv. Martina, množstvo palácov, ktoré posilňujú historický charakter centrálnej mestskej časti, krásne fontány...

V Starom Meste dnes sídli prezident, parlament, vláda a viaceré veľvyslanectvá. Zákonite plní  jednu z hlavných funkcií hlavného mesta - reprezentáciu Bratislavy a krajiny vôbec. Patrí tiež k najnavštevovanejšími turistickými lokalitami na Slovensku.

Galéria: Staré Mesto

Preskočiť na obsah