Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na pätičku

Pistoriho palác dal v 90. rokoch 19. storočia  postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory ako vlastný dom a lekáreň. V tom čase bola ulica ešte len vznikajúcou mestskou triedou smerom k Uhorskej kráľovskej železnici a pozemky pre svoje paláce a vily si tu skupovali bohatí obyvatelia Prešporku. Pisztory mal za palácom záhradu, siahajúcu až k dnešnému Slavínu, v nej pestoval liečivé byliny. Palác je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Spravuje ho mestská časť Bratislava-Staré Mesto.

Podľa knihy historika Tivadara Ortvaya palác vynikal vkusom a luxusom. Väčšina pôvodného vybavenia sa zachovala a vidieť ju dodnes - kovaná brána, umelecké zábradlie, balustráda, krištáľové lustre, mozaiková podlaha v schodiskovej hale a bohatá štuková výzdoba či dokonca pozlátené fresky na strope. Alegorickú maľbu, ktorá je apoteózou hudby, vytvoril Gastach v roku 1895.

Objavenie fresiek bolo veľkým prekvapením. Sčasti ich odkryli až pamiatkari približne pred siedmimi rokmi, keď tu robil výskum Mestský ústav ochrany pamiatok. Inventarizáciu viedol Alexander Németh z Pamiatkového úradu.

Po roku 1989 začalo bočné krídlo slúžiť ako Dom zahraničných Slovákov. Tí boli posledným nájomníkom až do roku 2005. Palác potom dlhé roky chátral. Hoci sa objavili plány urobiť z neho Múzeum Vincenta Hložníka, nakoniec sa využil iba na pár dní podujatí.

V roku 2011 začala mestská časť s premenou paláca na kultúrne centrum. Pomáhalo jej pri tom občianske združenie VIA CULTURA, Inštitút pre kultúrnu politiku. Spolu sa snažili palác využiť ako kultúrne a komunitné centrum pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavy.

V roku 2015 sa  samospráva Starého Mesta rozhodla palác rekonštruovať - opraviť strechu, obnoviť fasády, rekonštruovať kotolňu, renovovať okná. Rekonštrukcia bola ukončená v apríli 2017. Na projekt získala financie z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu  EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, v rámci programu

Od 1. januára 2017 na základe Koncepcie kultúrnej politiky MČ Bratislava-Staré Mesto na roky 2016 – 2020 (priorita č. 3 – Rozvoj kultúrnej infraštruktúry mestskej časti) patrí palác do siete kultúrnych centier mestskej časti  Bratislava-Staré Mesto.

V paláci fungujú aj viaceré neziskové organizácie:

  • Film Europe – kino – európska kinematografia, festivaly Be2Can, SCandi
  • Divadlo bez domova – divadelné predstavenia, improvizácie, festival Error
  • Kalinovská knižnica
  • Naše Slnko - občianske združenie

V súčasnosti Pistoriho palác slúži ako kultúrny priestor s programom pre najmenších až po seniorov. Konajú sa tu detské filmové a divadelné podujatia, výchovné koncerty, krsty kníh, diskusie, workshopy a semináre, hudobné koncerty, divadelné podujatia aj výstavné aktivity na obidvoch podlažiach Pistoriho paláca. Zloženie programovej štruktúry sa opiera o spolupráce s občianskymi združeniami, neziskovými organizáciami, školami zameranými na umenie aj odbornými produkciami v oblasti kultúry a umenia.

Preskočiť na obsah