Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Hackaton - vjazd do historického centra

Preskočiť navrch stránky Preskočiť na pätičku

Názov projektu: Systém vstupu vozidiel do historického centra

Poskytovateľ: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky

Komponent:  17- Digitálne Slovensko

Investícia: Investícia 5: Granty so zjednodušenou administratívou („Fast grants“) - Hackatóny

Výška spolufinancovania zo zdrojov mechanizmu POO SR: 100 000 EUR

Stav projektu: v realizácii

Viac ako šesťdesiat kreatívnych ľudí z IT riešilo optimalizáciu vjazdov áut do historického centra mesta. Presnosť, spoľahlivosť a funkčnosť, jednoducho moderné riešenia hodné samosprávy 21. storočia, to očakávalo Staré Mesto od akcie Hackathon, ktorú pravidelne organizuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR z Plánu obnovy a odolnosti SR.

60 účastníkov, 17 tímov, 48 hodín na riešenie!

 

MENTORI A POROTA:

Lucia Lanáková, vedúca oddelenia stratégie a projektového riadenia MÚ BA-Staré Mesto

Rudolf Holos, vedúci referátu informatiky MÚ BA-Staré Mesto

Svetlana Jašičková, vedúca oddelenia dopravy MÚ Bratislava-Staré Mesto

Andrej Mach, Project ON

Peter Remiš, konzultant MIRRI SR

Petr Daněk, analytik v oblasti dopravy

Roman Čampula, vedúci oddelenia v rámci Centra dopravného výskumu

Roman Čmelík, zakladateľ Limerock Ventures

Radka Matuszková, projektová manažérka v oblasti dopravy v Brne

 

VÍŤAZI:

1. miesto: ZARF

2. miesto: Fireflies

3. miesto: Wezeo

 

V piatok sú už mnohí z nás hlavou vo víkendových dňoch. To tentoraz neplatilo pre programátorov zo šestnástich tímov, ktoré sa už hneď ráno v druhý septembrový piatok stretli, aby technologicky, inovatívne a užívateľsky prijateľne nastavili vjazdy áut do historického centra. Tieto charakteristiky sú dôležité pre obe strany, ako pre mestskú časť, tak aj pre aktérov. „Je pre nás kľúčové udržať krehký balans medzi bezpečím a pohodlím chodcov, atmosférou srdca Bratislavy a nevyhnutnými vjazdmi vozidiel. Napríklad zosúladiť každodenné zásobovanie podnikov a obchodov, stavebné vozidlá, ako aj prácu záchranky či mestskej polície, ktoré sa musia do historického centra dostať bez zdržania. Potrebujeme riešenie, ktoré to bude garantovať,” opisuje starosta Starého Mesta Matej Vagač zadanie pre programátorov.

Aj keď píšeme rok 2023, údaje o vozidlách s povolením majú dnes úradníci zapísané v bežnej excelovskej tabuľke. Mestská polícia tak autá vpúšťa po manuálnom overení EČV prostredníctvom kamerového systému po tom, ako záujemca o vzjazd vyplní papierovú žiadosť a neskôr zaplatí mestskej časti daň za vjazd, ktorá je platná podľa aktuálneho Všeobecne záväzného nariadenia. Pešia zóna v historickom centre patrí predovšetkým ľuďom – domácim, návštevníkom zo širšieho okolia, aj tisíckam turistov, ktorí zavítajú do Bratislavy. Vjazd akýchkoľvek vozidiel preto musí byť prísne monitorovaný.

Zadanie je jasné. Analýza je však už na každom tíme, navrhovanie riešení, ako aj ich technologické zabezpečenie tiež. Pre každý tím je výzvou niečo iné, niekto je silný v analytických riešeniach, iný v samotnom programovaní, popasovať sa však musia s každým aspektom zadania. Na vytvorenie technologicky inovatívneho a užívateľsky prijateľného sytému nastavenia vjazdu áut do historického centra, mali účastníci dva dni, zadanie však bolo známe niekoľko týždňov dopredu pred samotným Hackathonom. Analyzovali, programovali, hľadali kreatívne riešenia, ktoré následne konzultovali s mentormi z odborného prostredia, ako aj zo samosprávy. Pilomaty áno alebo nie Vo všetkých tímoch rezonovala predovšetkým otázka, či existujúce pilomaty (vysúvacie stĺpiky) ponechať alebo nájsť iný nástroj regulácie vjazdu áut do historického centra. Mnoho tímov riešenie vysúvacích stĺpikov nedokázalo opustiť, zamýšľali sa nad ich ďalším rozmiestnením v uliciach centra, prípadne nad technickým vylepšením. Takmer každý tím už počítal s kamerovým systémom na rozpoznávanie evidenčných čísiel, naprogramovanie užívateľsky prijateľnej aplikácie, ktorá dokáže ,,ťahať” informácie z už existujúcich registrov, bolo tiež samozrejmosťou, s ktorou účastníci hackathonu počítali. Mobilná aplikácia, ako aj web s administrátorským rozhraním sú pre IT riešenia štandardom, ktoré dokážu šikovní programátori navrhnúť za naozaj krátky čas. Tímy sa zaoberali aj otázkou vymožiteľnosti pokút, viacerí sa priklonili k objektívnej zodpovednosti. Platbu dane za vjazd do centra umožňovali všetky navrhnuté aplikácie, niektoré tímy počítali aj s platobnými automatmi na mince a bankovky.

V sobotu podvečer prišlo rozuzlenie Po ani nie dvoch dňoch prišlo rozuzlenie, predchádzala mu verejná prezentácia účastníkov Hackathonu. Každý tím mal na predstavenie svojich riešení štyri minúty, následne dve na zodpovedanie otázok odbornej poroty. Päťčlenná porota prirodzene čakala na akýsi „waw“ efekt, ten prišiel spolu s členmi tímu ZARF. Ich riešenie kontroly a povoľovania vjazdu áut do historického centra bolo najkreatívnejšie, najefektívnejšie, realizovateľné a finančne najmenej nenáročné. Zvolili si riešenie bez pilomatov, s technologicky vyspelým kamerovým systémom a svetelnými tabuľami, ktoré vodičovi aj okoliu signalizujú, či má auto vjazd do centra povolený alebo nie. Platbu samospráve – daň, riešili pomocou QR kódov, ako aj platobnými automatmi.

„Na prvej trojke sme sa zhodli pomerne rýchlo. Víťazný návrh pomyselne všetkým zasvietil. Akcia nám istým spôsobom otvorila oči a priniesla pohľad a riešenia, o akých sme ani neuvažovali – a nielen to. Prepojenie mladých technologicky zdatných ľudí s mestskou časťou, ako aj vzájomné sieťovanie účastníkov,” hovorí Lucia Lanáková, vedúca oddelenia projektového riadenia a stratégie MÚ Bratislava-Staré Mesto, ktorá bola jednou z členov poroty. Na druhom mieste sa umiestnil tím Fireflies, tretie miesto obsadili programátori z tímu Wezeo. Ocenení si odniesli finančnú odmenu. Staré Mesto malo po víkende víziu moderného riešenia, jeho realizácii bude predchádzať ešte niekoľko krokov, následne mestská časť vyhlási verejné obstarávanie na realizátora projektu. „Vidím tam jednoduché a naozaj efektívne riešenia, ktoré nám rozviazali ruky aj mysle na skutočne dôležité veci. Vidím spoluprácu s mladými a talentovanými ľuďmi, ktorí sa neboja výziev a ukazujú, že na naše mozgy môžeme byť právom hrdí. A v neposlednom rade vidím projekty, ktoré majú zmysel a ich cieľom je zlepšenie samosprávy tak, aby vždy kvalitne slúžila ľuďom,” hodnotí výsledky hackathonu starosta Starého Mesta Matej Vagač.

Projekt Hacknime to! financuje Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR z plánu Obnovy a odolnosti SR. Staromestský Hackathon organizačne zabezpečila spoločnosť Campus City. 

 

loga_hackaton

Preskočiť na obsah