Aktuality

Vtáčia fontána slúži ľuďom aj zvieratám
18.10.2012

Po rokoch znova ožila Vtáčia fontána, ktorá sa nachádza na rohu Ventúrskej a Panskej ulice. Vďaka finančnému daru a partnerstvu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a spoločnosti Billa môže fontána oddnes slúžiť nielen obyvateľom a návštevníkom, ale aj zvieratám.

 

„Vtáčia fontána nás opäť približuje k bratislavským zlatým časom, kedy veľké firmy pokladali za česť prispievať k rozvoju mesta. Som rada, že sa tieto dobré časy a dobré zvyky vracajú a vďaka podpore nášho partnera sme mohli znovu spustiť fontánu,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová. 

 

Pôvodnú fontánu dala v roku 1900 odliať známa bratislavská firma Stolwerk a vyrobili ju v zlievarňach moravského mesta Blansko. Jedna z nich sa dostala aj do bratislavského Starého Mesta. Vďaka rokovaniam a spolupráci získalo Staré Mesto finančný dar 10-tisíc eur od spoločnosti Billa na opravu a znovuobnovenie Vtáčej fontány.

 

„Politikou spoločnosti Billa je byť čo najbližšie k ľuďom. Preto staviame obchody tam, kde žijú a pracujú. Myslíme si tiež, že historické budovy bez života sú smutné a ohrozené zánikom. Sme radi, že nám naši partneri v staromestskej samospráve vychádzajú v ústrety pri prinášaní života do ich mesta. Podpora lokálnych komunálnych projektov, ktoré skrášľujú miesta, kde sa pohybujeme my i naši zákazníci, je to najmenej, čo môžeme pre nás všetkých urobiť," povedal operatívny riaditeľ spoločnosti Billa Zhelyu Zhelev.

 

Vtáčia fontána na križovatke ulíc Ventúrskej a Panskej stojí od roku 2001 a je kópiou pôvodnej liatinovej fontány. „Fontána má podobne ako originál tri podlažia. Z najnižšej, plytkej nádrže môžu piť psy a mačky. Ak sa chce návštevník osviežiť, môže využiť strednú časť fontány a miska na vrchole stĺpa je napájadlom pre vtáctvo,“ povedala starostka Rosová. Počas slávnostného otvorenia netiekla z fontány voda, ako je zvykom. Vďaka sponzorovi sa z fontány netradične podávali pivo a nealkoholický nápoj.

 

Na pôvodnej historickej fontáne strednú časť využívali na napájanie kone, preto sú na fontáne konské hlavy. Posledná z týchto fontán stála ešte v päťdesiatych rokoch na jednom z nástupných ostrovčekov električiek na Račianskom mýte. Potom ju odstránili a dnes sa nachádza na súkromnom majetku v areáli jazdeckej dráhy v Čiernej Vode.