Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Bol vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity

Preskočiť navrch stránky Preskočiť na pätičku
Dátum:
Bol vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity

V Bratislave bol v skorých ranných hodinách prekročený 1. stupeň povodňovej aktivity. Aktuálne je vodný stav v stanici v Bratislave 668 cm (stav k 8:00 hod.), v obidvoch staniciach s tendenciou vzostupu. Hladina Dunaja aj Moravy aktuálne stúpa najmä z dôvodu veľkého úhrnu zrážok v Nemecku a Rakúsku.

Pre okres Bratislava vydal SHMÚ 2. stupeň hydrologickej výstrahy typu Povodeň z trvalého dažďa od 04.06.2024 20:00 do 07.06.2024 10:00.

Kulminácie SHMÚ predpokladá v stanici Devín, v Bratislave a v Devínskej Novej Vsi vo štvrtok 6.6.2024 v ranných hodinách.

V strednom a dolnom úseku Dunaja budú kulminácie pravdepodobne vo štvrtok 6.6. vo večerných a nočných hodinách. Aktuálne sa neočakáva výrazné vyliatie tokov, s výnimkov dvoch lokalít v záplavovom území.

Z tohto dôvodu je napríklad od včerajšieho večera uzatvorené dolné parkovisko na Tyršovom nábreží. Aktuálna prognóza predpokladá hladinu tesne pod úrovňou vybreženia, parkovisko však bude uzatvorené z preventívnych dôvodov, ak by sa situácia rýchlo zmenila.

Prosím, dodržujte zdravotné odporúčania ÚVZ SR k hydrologickým výstrahám SHMÚ pre všetky typy povodní: www.shmu.sk/sk/?page=2695

 

AKTUALIZÁCIA 4. jún 2024 - 13:45

Z dôvodu veľkého úhrnu zrážok najmä v Nemecku a susednom Rakúsku aj naďalej dochádza k stúpaniu hladiny Dunaja a Moravy. Aktuálna prognóza predpovedá kulmináciu hladiny Dunaja počas nasledujúcich 42 hodín s vyššou hladinou, než predpokladala včerajšia prognóza.
 
Aktuálne sa očakáva:
  • v Bratislave v II. stupni povodňovej aktivity,
  • v Devíne na hranici II. stupňa povodňovej aktivity.
  • A v Devínskej Novej Vsi prognóza predpokladá kulmináciu hladiny Moravy v I. stupni povodňovej aktivity spolu s Dunajom.
Ďalšie preventívne opatrenia sa preto týkajú Tyršovho nábrežia, kde je odvčera uzatvorené dolné parkovisko. Prognóza v súčasnosti predpovedá vybreženie Dunaja v spodnej časti nábrežia, preto hlavné mesto zatvorilo aj druhé parkovisko pri Mýtnom domčeku a v spolupráci s prevádzkovateľmi pripravujú túto lokalitu v záplavovom území na vyliatie vody, v súlade s povodňovým plánom pre II. stupeň.
 
V okolí parkoviska pod hradom Devín, Slovenský vodohospodársky podnik osádza dočasné protipovodňové zábrany. V záplavovom území pod Devínskou cestou sa očakáva vybreženie koryta Karloveského ramena. Mestská časť Devín je pri dosiahnutí I. stupňa povodňovej aktivity pripravená vyhlásiť mimoriadnu situáciu s cieľom ľahšej koordinácie všetkých kľúčových zložiek.
Mimo osídlených území už buď sú, alebo v blízkej dobe budú zaplavené rozsiahle prírodné územia, kde sa s vybrežením riek počas povodní ráta.
 
Situácia sa v závislosti od počasia môže vyvíjať. O ďalších krokoch a opatreniach budeme informovať.
Preskočiť na obsah