Festival vodníkov

vodnici

 

Hviezdoslavovým námestím sa aj tento rok bude šíriť vôňa rybacej polievky a ulice Starého Mesta budú patriť vodníkom a ďalším vodným bytostiam. Staronový Festival vodníkov si opäť pripomenie tradície a povesti, ktoré sa k Bratislave a k rieke Dunaj viažu

Mestská časť Staré Mesto v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom pripravila v poradí druhý ročník Festivalu vodníkov.

Súčasťou festivalu bude aj 3. ročník súťaže o najlepšiu rybaciu polievku Prešporský rybací kotlík. Do súťaže sa môžu zapojiť rôzne organizácie, obce, spolky, podnikatelia.

Súťažiť sa nebude iba vo varení, ale aj v kreativite. Do súťaže o najkrajšiu masku vodnej bytosti sa môžu zapojiť deti, dospelí i seniori. Masky bude hodnotiť porota zložená zo známych osobností napr. moderátorka Janka Hospodárová, riaditeľka bratislavskej ZOO Miroslava Šavelová...     

Pre víťazov súťaží sú pripravené zaujímavé ceny: 
Víkendový pobyt pre dve osoby s procedúrami a plnou penziou v Liečebných termálnych kúpeľoch Sklené Teplice, víkendový pobyt pre dve osoby s polpenziu v Kaštieli Čičmany, voucher do Savoy Restaurant, Carlton, voľné vstupenky na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, do bratislavskej ZOO...

 

Festival sa bude konať 9. júna, deň po Medardovi od 10.00 hod. Úvod bude patriť našim najmenším. Divadlo Parnas Brno predstaví rozprávku Jak vodník Kapička přišel o vodu. Počas predstavenia budú od 9.30 hod pripravené tematické tvorivé dielne. Deti aj dospelí si môžu vyrobiť charakteristickú  masku vodníka (oči, vlasy, sukničku)  a o 11.00 hod sa zúčastniť alegorického sprievodu.

Sprievod na čele s kočom s vodníkom Ferkom a starostom Starého Mesta bude prechádzať od nábrežia (od budovy SNM) ulicami historického centra. K dobrej nálade počas sprievodu prispeje dychová hudba a mažoretky.   Sprievod bude končiť na Hviezdoslavovom námestí, kde musí starosta podľa povesti vodníkovi Ferkovi sľúbiť, že bude konať iba dobro.

Počas dňa je pripravený bohatý kultúrny program. Predstavia sa rôzne detské tanečné skupiny a folklórne súbory, ľudové hudby a spevácke zbory. Programom bude sprevádzať Roman Pomajbo.

Pre deti bude počas celého festivalu pripravený stan Mudrlatórium  so skutočnými mudrcmi (Tostabur) z pirátskeho a morského sveta, maľovanie na tvár a každé dieťa, ktoré príde v maske dostane kopček zelenej zmrzliny a zelenú cukrovú vatu.

Rybacia polievka sa začne variť o 12.00 hod, vydávať sa začne o 15.00 hod.

Hodnotiť budú návštevníci. Návštevníci (Hlas ľudu) určujú jedného víťaza: Po degustácii vhodí návštevník 1 euro do nádoby družstva s polievkou, ktorú považuje za najlepšiu. Vyhrá družstvo, s najväčším obnosom peňazí. Vyzbierané peniaze budú použité na charitatívne účely.

Deň plný zábavy a prekvapení ukončí ľudová hudba Paprčkovci. Program bude pokračovať na pódiu pred historickou budovou SND v rámci Dní maďarskej kultúry, ktoré sa začiatkom júna uskutočnia na Hviezdoslavovom námestí.  

Festival finančne podporil Fond na podporu umenia.

 

Program festivalu:

10.00 Jak vodník Kapička přišel o vodu,  Divadlo Parnas Brno 

11.00 Alegorický sprievod štart na nábreží pre SNM, DH Spojár, Mažoretky Liviana

11.30 Príchod sprievodu na Hviezdoslavovo námestie, tanečné vystúpenie vodníkov

11.40 Neptún a víly, skupina Tostabur 

12.00 Vodnícka hymna, sľub

12.10 Vyhodnotenie najkrajšej masky

12.40 Tanečná skupina Dancy Shake

13.00  Tanečné vystúpenie SZUŠ Prokofievova

13.20 Spevácky zbor Radosť

14.00 Vystúpenie folklórnych súborov

15.30 Vyhodnotenie súťaže Prešporský rybací kotlík

16.00 Ľudová hudba Paprčkovci

 

Aktivity nielen pre deti:

Tematické tvorivé dielne – výroba charakteristickej vodníckej masky

Stan Mudrlatórium – Starokeltský prístrešok: veštenie z rún + starokeltský telocvik + stromové horoskopy

Maľovanie na tvár

Každé dieťa, ktoré príde v kostýme vodníka, alebo inej vodnej bytosti dostane kopček zelenej zmrzliny a zelenú cukrovú vatu.

 

 

PREŠPORSKÝ RYBACÍ KOTLÍK - SÚŤAŽ VO VARENÍ RYBACEJ POLIEVKY 

 

Súťažné podmienky Prešporský rybací kotlík:

 

Súťažné tímy (obce, spolky,  organizácie reštauračné zariadenia) si zabezpečia recept z ľubovoľnej rybacej polievky a rôznych ďalších ingrediencií. Varí sa v kotlinách (minimálne 25 – 30 litrov, ), ktoré si tímy sami zabezpečia. Súťažiaci si ďalej zabezpečia: varechu a naberačku, koreniny, názov (logo) družstva.

 Usporiadateľ zabezpečí: ryby, vodu a drevo, misky, lyžičky, servítky a chlieb, občerstvenie, kultúrny program, drevo, pracovné stoly pre súťažiacich, ceny do súťaže.

Hodnotiť budú návštevníci. Návštevníci (Hlas ľudu) určujú jedného víťaza: Po degustácii vhodí návštevník 1 euro do nádoby družstva s polievkou, ktorú považuje za najlepšiu. Vyhrá družstvo, s najväčším obnosom peňazí. Vyzbierané peniaze budú použité na charitatívne účely.

Účastnícky poplatok: 20,-Eur

Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 31. mája 2018 na lubica.janegova@staremesto.sk

Prihláška do súťaže vo varení rybacej polievky (DOCX, 12KB)

Prihláška do súťaže vo varení rybacej polievky (PDF, 64KB)

Vyplnenú prihlášku pošlite na lubica.janegova@staremesto.sk

Poplatok 20 € prosím zaplaťte na IBAN SK02 0200 0000 0000 0152 6012,

variabilný symbol 100, do poznámky uveďte Festival vodníkov a názov družstva.  

 

Súťaž dáva občanom a hlavne milovníkom zážitkovej gastronómie predviesť svoje kulinárske umenie, ukázať široké možnosti chutí, ktorými sa rybacia polievka môže pochváliť.

FestivalVodnikov01

FestivalVodnikov02

FestivalVodnikov03

FestivalVodnikov04

FestivalVodnikov05