Staromestské kultúrne leto

Staromestské kultúrne leto 2019

 

JÚL, AUGUST, SEPTEMBER 2019

 

Zmena programu vyhradená!

 

Nádvorie Zichyho paláca, Ventúrska 9

Divadlo na nádvorí

Vstupenky na predpredaj.sk, predaj na mieste hodinu pred predstavením, kde je možnosť uplatniť si zľavu.

 

3. 7., 20.30 STARÍ MAJSTRI, L+S

Dvaja bratia De Manovci sú poslední potomkovia slávnej divadelnej rodiny. Nemajú sa radi. Majú rozdielny charakter, talent, aj úspech. Napriek tomu, že dosiahli divadelnú slávu (každý po svojom) sú vo veku a v období, keď zrazu nie sú zasypaní ponukami. Ich peňaženky sú desivo prázdne a tak sú nútení prijať producentovu ponuku: hrať spolu v divadelnej hre o dvoch bratoch, ktorí sa nenávidia. Sledujeme dvojicu počas prípravy hry, pred premiérou,  počas nekonečnej šnúry po holandských provinciách až k poslednému uvedeniu. Bez toho, aby si to uvedomovali sa dvaja bratia zbližujú. Zlosť a problémy z minulosti sa menia na bratskú lásku.

Hrajú: Martin Huba a Milan Lasica, réžia: Juraj Nvota. Vstupné: predpredaj 12 €, na mieste 10 €, seniori a študenti 7 €.

 

10. 7., 20.30 BIOSTORY, MALÉhRY Brno

Komédia o tom, ako sa na jednej strane viditeľne prospešná idea môže v rukách nepravých stať pascou pre tých slabších, hľadajúcich. Reflexia dnešnej spoločnosti, našich predstáv a snov… Dej je zasadený do prostredia fiktívneho Bio-kurzu, kde sa stretávajú tri ženy. Výživová poradkyňa na materskej dovolenke, zubná hygienička a psychiatrička. Pomocou praktík duchovného majstra Dušana Hunky sa snažia nájsť sami seba a byť BIO…BIO totiž nemusí označovať len produkty ekologického hospodárstva, ale  môže znamenať aj niečo iné. Kedysi človek hľadal uznanie vo vonkajšom svete, dnes chce "poznať sám seba".  Obidvoje môže byť dobrý biznis! Autor: Daniela Zbytovská, námet, scenár, réžia: MALÉhRY, hrajú: Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská, Daniela Zbytovská. Vstupné: 7 €, na mieste 7 €, seniori a študenti 5 €.

 

17. 7., 20.30 POKUŠENIE VO SVÄTOFLORIÁNSKEJ DOLINE, Teatro Colorato, 

úsmevná satirická komédia z prostredia slovenskej dediny na motívy rovnomennej hry Ivana Cankara napísal Juraj Fotul. Príbeh Svätofloriánskej doliny, ktorá je povestná svojou svätosťou a dobrými mravmi a je na to aj patrične hrdá. A to až do chvíle, keď sa v doline objaví maliar - cudzinec. Postupne sa však začne odhaľovať, ako to s tými dobrými mravmi vo svätej doline skutočne je...

Autor textu a dramaturgia: Juraj Fotul, kostýmy: Gaby Luptáková, hudba: Svetozár Stračina, réžia: Peter Weinciller, hrajú: Jakub Abrahám, Zuzana Chudějová, Mojmír Procházka, Ingrid Baginová / Gaby Luptáková, Andrej Remeník / Miroslav Málek, Katarína Želinská / Miroslava Durná, Lukáš Jurko, Matej Valašík. Vstupné: 7 €, na mieste 5 €, seniori a študenti 3 €.

 

24. 7., 20.30 MM KABARET A JEHO PRVÁ DÁMA, Milan Markovič a Páni bratia. Na prvom mieste hudba a spev. Opera v kabarete a kabaret v opere. Na návšteve prominentný hosť operná speváčka Linda Ballová. Vstupné: predpredaj 12 €, na mieste 10 €, seniori a študenti 7 €.

 

31. 7., 20.30 MUŽI SA MINULI, Divadlo GUnaGU

Čierna komédia o manželstve. S mužmi ťažko, bez nich ešte ťažšie. Sledujeme tri veľmi turbulentné vzťahy: ex modelku a jej bohatého podnikateľa, bývalú pankáčku a jej pobožného manžela a nakoniec submisívnu ženu, týranú vlastným partnerom. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých mužov v príbehu stvárňuje Táňa Radeva, autor: Viliam Klimáček, hrajú: Táňa Radeva, Viktor Horján, Martin Meľo, Martin Hronský, réžia: Soňa Ferancová. Vstupné: 7 €, na mieste 7 €, seniori a študenti 5 €.

 

7. 8., 20.30 ŘEČI (Rumors), Dobřichovická divadelní společnost

Dobřichovický divadelný súbor predstavuje konverzačnú frašku z pera majstra Neila Simona Řeči (v originály Rumors, čiže „klebety, fámy, zvesti“). Môžete sa tešiť na hru plnú svižných dialógov a slovného humoru. Hru, v ktorej z darovaných brúsených váz zostanú len črepy, v ktorých údajne vybuchujú holiace krémy v spreji a nikto až do konca nevie, čo sa vlastne naozaj stalo. Réžie sa ujal principál súboru Petr Říha. V hlavných úlohách sa objavia hostia Ema Klementová a Matěj Merunka. Ďalej hrajú Ján Rosák, Alena Říhová, Hedvika Hájková, Jana Kroupová, Petr Kopsa, Alexandr Skutil, Petr Bendl, Irena Neradová a Jiří Geissler. Vstupné: predpredaj 8 €, na mieste 7 €, seniori a študenti 5 €.

 

14. 8., 20.30 CABARETrevue, Divadlo Vajnory, hudobno zábavná show

CABARETrevue, je projekt, ktorý Vajnorské Ochotnícke Divadlo pripravilo k stému výročiu od svojho vzniku. Je to kompilácia piesní, vtipných scénok a tanca. Vstupné: 5 €, na mieste 5 €, seniori a študenti 3 €.

 

21. 8., 20.30 SPROSTITÚTKY, La Komika

Viete, čo je to Geisha? A viete, že s nimi môže byť aj celkom sranda a že sú to také isté ženy ako ktorékoľvek ostatné? Majú svoje životy, sny a túžby, svoje tajomstvá, sklamania a radosti... Však by mohlo byť zaujímavé nazrieť aspoň jedným očkom za túto nedostupnú oponu tých krásnych a tajomných žien? A práve túto oponu nám v našom príbehu poodhalí Gusto. Nezabudnuteľná postavička sklamaného nešťastného a opusteného itečkára, ktorý sa rozhodne rozbehnúť svoj vlastný biznis a na ceste biznisom ho postretnú šteklivé, smiešne i smutné situácie. Komédia s príchuťou trpkosti vás nenechá chladných, hrajú: Zuzana Vačková, Elena Podzámska, Renáta Ryníková, Miro Málek. Vstupné: predpredaj 8 €, na mieste 7 €, seniori a študenti 5 €.

 

4. 9., 20.30 ČO SME KOMU UROBILI?, Bernolákovské ochotnícke teátro

V poradí už siedma komédia vznikla na základe scenára Petra Quardu. Réžiu i produkciu zrealizoval taktiež Peter Quarda, scénu a kostýmové návrhy vytvorila Števka Ábelová. Inšpicientkou, šepkárkou a asistentkou predstavení bola Anka Mrázová. Hrajú: inšpektor Horác Masielko - Ďuri Ďorko, jeho asistentka Klotilda Kokrhelová alias Holmesová - Hela Zúbková, upratovačka Margit Margarínová - Katka Vrábelová, inšpektorova manželka Priscila Masielková - Veronika Donáthová, riaditeľ banky Klaudius Pajacco - Rišo Červienka, jeho sekretárka Irina Novokuzneckaja - Evina Antoniová, majiteľka kaviarne Gertrúda Trúdová - Majka Zbitáková. Vstupné: 5 €, na mieste  5 €, seniori a študenti 3 €.

 

Hudba na nádvorí

Vstupenky na predpredaj.sk, predaj na mieste hodinu pred koncertom, kde je možnosť uplatniť si zľavu.

 

4. 7., 20.30 MATTIA BOYZZ, blues, vstupné: predpredaj 5 €, na mieste 3 €, seniori a študenti 2€.

 

11. 7., 17.00 SLÚŽKA PAŇOU, opera pre deti a rodičov, vstupné: 3 €, seniori, študenti a deti 1 €.

 

18. 7., 20.30 RICHARD TAMÁS, MARIANA GELENEKY, MOB, opereta, muzikál, vstupné: predpredaj 5 €, na mieste 5 €, seniori a študenti 3 €.

 

25. 7., 20.30 ZUZANA SUCHÁNKOVÁ, PETER LUHA, folk, vstupné: predpredaj 5 €, na mieste 3 €, seniori a študenti 2 €.

 

26. 7., 18.00 POÉZIA STRÚN, 2. autorský koncert Emílie Nádlerovej, vstupné: 7 €.

 

1. 8., 20.30 ADRIENA BARTOŠOVÁ AND BAND, jazz, world music, vstupné: predpredaj 7 €, na mieste 5 €, seniori a študenti 3 €.

 

8. 8., 20.30 MARCELA LAIFEROVÁ, šansóny, vstupné: predpredaj 5 €, na mieste 3 €, seniori a študenti 2 €.

 

15. 8., 20.30 BABELE BEAT BAND - ERIK ROTHENSTEIN, world, jazz, vstupné: predpredaj 5 €, na mieste 3 €, seniori a študenti 2 €.

 

17. 8., 19.00 PHILIPPE PORTEJOIE (FR) A LADISLAV FANČOVIČ (SK), klasická hudba, saxofóne, klavír, hudobný salón, vstup voľný.

 

22. 8., 20.30  PACORA TRIO & SERGIO ALOISIO RIZZO (IT), gitara, vstupné: predpredaj 7 €, na mieste 5 €, seniori a študenti 3 €.

 

5. 9., 20.30 NBS TRIO & LAZARO JESUS HODELIN (CU), spev, vstupné: predpredaj 7 €, na mieste 5 €, seniori a študenti 3 €.

 

10. 9., 17.00 ŽALMY KRÁĽA DÁVIDA, hudobno - literárne popoludnie, v spolupráci so Združením žien Aglow v SR, vstup voľný.

 

LITERÁRNY KLUB

 

2. 7., 18.00 LITERÁRNY CIRKUS K.K. Bagalu

V cirkuse, kde je literatúra v hlavnom bode programu, sa žongluje slovami, postavami a príbehmi.

 

16. 7., 18.00 ART DEBUT: MILO JANÁČ 

Krčma - tepajúce srdce každej slovenskej obce. Milo Janáč v knihe nominovanej na Anasoft Litera v nej vyrozprával niekoľko príbehov. Moderuje Rudi Rus.

 

30. 7., 18.00 BÁSNE SK/CZ + IVONA PEKÁRKOVÁ 

Československá literárna súťaž Básne SK/CZ predstavuje víťazné práce a uvedie debutovú zbierku laureátky súťaže za rok 2013.

 

13. 8., 18.00 POVIEDKA 2019 

Prvé verejné čítanie víťazných poviedok z literárnej súťaže Poviedka.

 

27. 8., 18.00 VLADO JANČEK: UVEDENIE KNIHY NOČNÝCH MOTÝĽOV 

Debutoval v roku 1999 zbierkou Motýľov, v roku 2009 vydal zbierku Kocúrov a verný tejto tradícii 10-ročných odstupov vydáva svoju najnovšiu knihu.

 

Tančiareň na nádvorí

pri živej hudbe a príjemnom posedení na nádvorí Zichyho paláca v spolupráci s reštauráciou Zichy, vstup voľný.

 

Do tanca a na počúvanie hrajú:

9. 7., 18.30 - 20.30  MEMORY

 

23. 7., 18.30 - 20.30 FORTUNA

 

6. 8., 18.30 - 20.30 STARÝ ORCHESTRIÓN

 

20. 8., 18.30 - 20.30 MEMORY

 

Bližšie informácie: 0911 238 714

 

STAROMESTSKÝ LETNÝ KOLOTOČ, letná samoobslužná čitáreň na nádvorí Zichyho paláca, pondelok až piatok v čase od 9.00 do 17.00 h, (s výnimkou konania podujatí v rámci Staromestského kultúrneho leta) od 24. 6. do 13. 9. 2019, vstup voľný!

 

Výtvarné aktivity

8., 15., 22. a 29. 7., 17.00 - 20.00 KRESLÍME V ULIČKÁCH STARÉHO MESTA, plenér

Štvrtý ročník kreslenia v uličkách historického centra Bratislavy odborne povedie akademický maliar Dušan Sekela. Každý účastník dostane ceruzky, papiere, gumu, skladaciu stoličku a plenérový ľahký stojan. Všetko zabezpečí organizátor - Staromestský ateliér, Zichyho palác, Ventúrska 9. Poplatok za jedno stretnutie 5 €.

Nutná registrácia na tel.: 0911 238 714,

online prihlasovanie na www.staremesto.sk/kurzy

 

Výstavy

Staromestská galéria Zichy, Ventúrska 9

Otvorená utorok - nedeľa 13.00 - 18.00

HĽADÁME UMELCOV, maľba SK, CZ

Výstava predstavuje víťazov prvého ročníka súťaže v maľbe z česko-slovenského regiónu, ktorú zorganizovala Gallery Gwerk. Cieľom projektu Hľadáme umelcov je osloviť nové umelecké talenty z rôznych oblastí výtvarného umenia.

Kurátori: Melita Fodor Gwerková a PhDr. Ľudovít Petránsky, vernisáž 10. 7., 18.00,

Trvanie do 10. 8.

 

Staromestská galéria Zichy, Ventúrska 9

Otvorená  utorok - nedeľa 14.00 - 19.00

CONTEMPORARY ART, Karol Antal, rodák z Bratislavy, ktorý od roku 1968 žil v Kanade, kde aj vyštudoval Umeleckú školu výtvarných umení, vystavoval svoje diela v rokoch 1970 - 2002 na mnohých miestach Kanady a USA. V roku 2004 sa vracia na Slovensko. Hoci vyštudoval grafiku, venuje sa dodnes maľbe i drevorezbe, vernisáž 13. 8., 17.00, trvanie do 7. 9.

 

Galéria F 7, Františkánske námestie 7, otvorená utorok - sobota 15.00 - 19.00

VLADIMÍR PETRÍK, maľba, grafika, trvanie 1. 7. - 27. 7.

 

MUDr. LJUBA BACHÁROVÁ, maľba, trvanie 30. 7. - 10. 8.

 

ARTKLUB 60 + 8, maľba, grafika, plastika, trvanie 12. 8. - 31 .8.

 

Pistoriho palác, Štefánikova 25

Otvorené utorok - piatok 12.00 - 19.00, sobota - nedeľa 15.00 - 19.00.

POETIKA FYTOCENOLÓGIE, Marek BURCL, maľba, objekt, vernisáž 2. 7., 18.00, trvanie do 10. 7.

 

VIAC AKO CHCEM / MIESTO KDE NIE SOM, Dominik HLINKA, maľba,

vernisáž 23. 7., 18.00, trvanie do 6. 8., hosť: Ľubica Mildeová, objekty.

 

Galéria Nadácie SLOVAK PRESS PHOTO, Zichyho palác, Ventúrska 9, utorok a streda 13.00 - 17.00, štvrtok 13.00 - 18.00, prvá a posledná sobota mesiaca 13.00 - 18.00

AUTORSKÁ VÝSTAVA PROFESORA JINDŘICHA ŠTREITA - RADOSTI I STRASTI ŽIVOTA, trvanie od 1. 7. do 25. 8.

 

Galéria Z, Ventúrska 9, utorok - sobota 13.00 - 18.00

KONKRÉTNE LETO / SÚČASNÉ EURÓPSKE GEOMETRICKÉ TENDENCIE

Zo zbierky Waldemara Andzelma (PL)

Hlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. V rámci medzinárodnej spolupráce sa vytvára príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho média, akým je výtvarné umenie. Táto výstava bude prehliadkou širokého generačného zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po príslušníkov najmladšej generácie. Výstavy budú umiestnené v Bratislave v Galérii Z, v Galérii Umelka, vo vitrínach Galérie Poľského inštitútu, v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra a v Galérii Francúzskeho inštitútu, trvanie do 10. 8. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Koncerty na Hviezdoslavovom námestí, altánok

29. 6., 18.00 LADY JANE, spev, gitara

30. 6., 18.00 VILIAM CIBULA, husle, klavír

2. 7., 17.00 MEDZINÁRODNÝ MLÁDEŽNÍCKY HUDOBNÝ FESTIVAL 2019

4. 7., 17.00 MEDZINÁRODNÝ MLÁDEŽNÍCKY HUDOBNÝ FESTIVAL 2019

6. 7., 18.00 TRADITIONAL CLUB REVIVAL, traditional

7. 7., 18.00 MONIKA STANISLAVOVÁ, JURAJ HAVAJ, muzikály, piesne

14. 7., 18.00 ĽUDOVÁ HUDBA PAPRČKOVCI

15. 7., 18.00 IZRAELSKÉ ORCHESTRE

21. 7., 18.00 AFRODITE, populárne melódie

22. 7., 17.00 MEDZINÁRODNÝ MLÁDEŽNÍCKY HUDOBNÝ FESTIVAL 2019

24. 7., 18.00 MEDZINÁRODNÝ MLÁDEŽNÍCKY HUDOBNÝ FESTIVAL 2019

26. 7., 18.00 VIERA KOTVASOVÁ A MARIÁN BANGO, piesne, árie

27. 7., 18.00 MÁRIA REHÁKOVÁ & BAND, jazzová flauta so skupinou

28. 7., 18.00 SLAVO REPASKÝ, filmová hudba a pop hity v inštrumentálnom

prevedení

3. 8., 18.00 RICHARD VALKO, ĽUDOVÍT ČUFO NOSKO, YVETA GREGUŠOVÁ,

JÁN GREGUŠ, hity 80. a 90. rokov

4. 8., 18.00 MARIACHI, mexická hudba

18. 8., 18.00 THE ROCKIN´ BALLS, rockové hity 80. a 90. rokov

24. 8., 18.00 MEDARDUS CHOIR Luedescheid, spevácky zbor, Nemecko

25. 8., 18.00 KRISTÍNA DEBNÁROVÁ BAND, jazz

7. 9., 18.00 DYCHOVÁ HUDBA MV SR, populárne melódie

8. 9., 18.00 JANA ORLICKÁ SO SKUPINOU, Hudba v Prešporku

 

Dychové koncerty pri soche P. O. Hviezdoslava

 

11. 7., 17.00 DYCHOVÁ HUDBA MINISTERSTVA VNÚTRA SR

18. 7., 17.00 CaK DYCHOVÁ HUDBA

25. 7., 17.00 DYCHOVÁ HUDBA SPOJÁR

1. 8., 17.00 DYCHOVÁ HUDBA ŠARFIANKA

8. 8., 17.00 VAJNORSKÁ DYCHOVKA

15. 8., 17.00 DYCHOVÁ HUDBA PILNÁ KAPELA

22. 8., 17.00 DYCHOVÁ HUDBA KOZOVANKA

5. 9., 17.00 FOR Bratislava DNV

 

Medzinárodný festival zborov

 

24. 6., 18.00 GILLETTE, USA, Hviezdoslavovo námestie

6. 7., 20.30 WAVERLEY, UK, Františkánsky kostol

7. 7., 17.00 MILLFIELD, UK, omša, Dóm Sv. Martina

8. 7., 18.00 MOORPARK, USA, Klarisky

11. 7., 19.00 TRURO CATHEDRAL CHOIR, UK, Jezuitský kostol

14. 7., 17.00 TRURO CATHEDRAL CHOIR, UK, omša, Dóm Sv. Martina

17. 7., 17.00 VICTORIA CHORALE, Austrália, Hviezdoslavovo nám.

 

MAXIŠACH, šachovnica v dlažbe na Hviezdoslavovom námestí pri altánku, 

piatok od 15.00 do 20.00, sobota a nedeľa od 14.00 do 20.00, trvanie od 28. 6. do 29. 8. 2019, vstup voľný!

 

Hudobný workshop v Pistoriho paláci, Štefánikova 25

10. - 11. 8. SPEVÁCKY WORKSHOP s americkou hviezdou z Broadwaya Moyou Angelou

11. 8., 18.00 ZÁVEREČNÝ KONCERT
Staromestské centrum kultúry a vzdelávania, Pistoriho palác, Štefánikova 25
Moya Angela je medzinárodná speváčka a herečka pôsobiaca na Broadwayi, ktorá si nedávno zahrala postavu Effie White v DreamGirls na West Ende v Londýne. Moya je tiež hrdou ambasádorkou národného divadelného projektu Broadway in the H.O.O.D, ktorý pomáha mladým plniť si ich sny a poskytnúť im podporu, aby sa nestali obeťami zneužívania a chudoby. Registrácia na: www.ankarepkova.sk/spevacky-workshop

 

Hudba na Dunaji

6. 9., 17.00 STAROMESTSKÁ JAZZOVÁ LOĎ, koncert Petra Lipu a Traditional Clubu počas plavby loďou z centra Bratislavy na Devín a späť, vstupné: 13 €, predpredaj vstupeniek v sieti predpredaj.sk a v SCKaV Školská 14

Divadlá pre deti v Medickej záhrade

1. 7., 10.00 ŠAŠO MÚDREJŠÍ, AKO KRÁĽ, Divadlo Hotel Maria (Banská Bystrica)

Veršovaný príbeh na motívy hry Williama Shakespeara Zimná rozprávka. Dobrodružstvo o stratenej princeznej, ktorú vychová jednoduchý Bača, ale nakoniec láska k Princovi a hlavný hrdina Šašo, z nej opäť spravia princeznú, pre deti od 3 do 10 rokov.

3. 7., 10.00 JANKO HRAŠKO, EduDrama (Bratislava)

Jankov je v rozprávkovom svete celá kopa. Tento je však špeciálne prešibaný a vynaliezavý. Janko Hraško dokázal presvedčiť vlastného tatka a prešiel cez rozum aj bohatému pánovi. Ako si poradil s rozliatou polievkou, prekonal nebezpečenstvá, ktoré mu hrozili a ako by to dopadlo, keby mamička práve varila tekvicovú polievku?

Pre deti od 4 do 8 rokov.

8. 7., 10.00 NA ZEMI, DOBRE MI, Divadlo na hojdačke (Bratislava, Žilina)

…vesmírna loď z ďalekej planéty má problém… may day, may day… havaruje priamo do lesa… No, do lesa… Na skládku medzi stromami, kde kedysi býval les. Podarí sa našim vesmírnym kamošom pomôcť zvieratkám v lese a opraviť loď na návrat domov?

Sci-fi je v divadle ojedinelý žáner, ktorý však ponúka pohľad zvonka na človeka a jeho správanie sa k našej planéte. Chceme, aby aj deti našich detí dýchali čistý vzduch a zažili prírodu aspoň tak ako my. Z lásky k Zemi sme do predstavenia zapracovali aj tému triedenia odpadov. Diváci rovno na javisku pomôžu našim kamošom roztriediť papier, plasty a sklo do správnych košov, pre deti od 3 do10 rokov.

 

10. 7., 10.00 ZBOJNÍČKA RONJA, EduDrama (Bratislava)

Dobrodružstvá zbojníkovej dcéry Ronje od Astrid Lindgrenovej nás zavedú do stredovekého hradu a lesa, ktorý je plný nástrah. Príbeh však bude predovšetkým o tom, že kamarátstvo (nielen) medzi zbojníckymi deťmi môže byť silné, aj keď je každý z inej strany barikády, že sa dá ľahko pohádať, ale aj udobriť a hlavne, že zbojnícky kapitán je tiež len tatko, pre deti od 6 do10 rokov.

15. 7., 10.00 PRINCEZNÁ S DLHÝM NOSOM, Divadlo Koráb (Brno)

Rozprávka o tom, ako neposlušnú princeznú postihla nejedna pohroma – narástli jej uši ako lopúchy, jelenie parohy a nos dlhý 40 metrov. S takým nosom si užije zábavu po celom okolí! Pre deti od 3 do 10 rokov.

17. 7., 10.00 ČARODEJNÉ KVAPKY, EduDrama (Bratislava)

Nazrieme do zákulisia Medzinárodného stretnutia čarodejníkov a čarodejníc, aby sme zistili kto je ich najväčším nepriateľom a koho by najradšej premenili na myš. V krásnom detskom horore od Roalda Dahla môžeme odhaliť, kto je pod povrchom skutočne milý a kto milého iba hrá, pre deti od 6 do10 rokov.

 

22. 7., 10.00 TŮDLE A NŮDLE, Divadlo facka (Brno)

O dvoch klaunoch, ktorí utekajú z cirkusu a zakladajú si spoločne s deťmi svoj vlastný. Predstavenie je založené na cirkusových zručnostiach, improvizácii a vzájomnej interakcii s deťmi. Deťom sa otvára možnosť zoznámiť sa s cirkusovým a divadelným umením, pre deti od 3 do10 rokov.

 

24. 7., 10.00 CYRIL, KDE SI?, EduDrama (Bratislava)

Dá sa byť na troch miestach naraz? Ako na jednom mieste vyriešiť zdanlivo nesúvisiace záhady v rôznych kútoch sveta? Je to práca pre detektíva! Ako dopadne výprava za morským hadom? Nájde sa zmiznuté lietadlo? Kde sú naši rodičia a kam sa stratil Cyril, keď boli deti samé doma? Staňte sa aj vy autormi príbehu a pomôžte nám vymotať sa z tejto prekérnej zápletky, pre deti od 6 do10 rokov.

 

5. 8., 10.00 SESTRIČKY NOTIČKY s koncertom Detský svet, Divadlo Makile (Bratislava)

Koncertík je nabitý dobrou náladou, tancom a najmä pesničkami o detskom svete. Zaznejú tu piesne ako NINJA DOMÁCI alebo NOHY RUKATÉ.
Pomoc detí pri ukazovačkách, spievaní, tancovaní i „muzicírovaní“ je žiaduca, vítaná a prudko potrebná. Pre deti od 3 rokov.

 

12. 8., 10.00 ZAJKO A LAJKO, Divadlo Žihadlo (Bratislava)

Zajko Lajko je rozprávka Divadla Žihadla, pripravovaná pre deti predškolského veku. Ale isto aj pre tie väčšie deti, pretože jej hlavný hrdina, malý lesný i poľný zajac Ľudovít, zvaný Lajko, je veľmi zvedavý a učenlivý. A tak mu jeho kamaráti - zvieratká zo záhoráckeho lesa medzi Malackami a Rohožníkom, lesa plného zvierat a aj hubárov z celého kraja, žaba, ježko a sova - približujú život v lese. Pre deti od 3 rokov.

 

19. 8., 10.00 BUWKO, SNIWKO A KONIEC SVETA, Divadlo Zábavka (Bratislava)

Envirozábavka z Krajiny splnených prianí, kde sa našim hlavným hrdinom Buwkovi a Sniwkovi zasníva hrôzostrašný sen o konci sveta. Nočná mora o hromadení smetí a zlých škriatkoch a o oblude z ktorej sa vykľuje... Viac už v samotnom predstavení, počas ktorého sa deti naučia ako a prečo neplytvať a separovať  a ako možno zachrániť náš les ale aj celý svet! Pre deti od 3 do 10 rokov.

 

26. 8., 10.00 DIVOŠKA A RAMPTANTINTON, Divadlo Jaja (Bratislava)

Dievčatko ľúbi svoju mamu aj ocka a zo samej lásky k nim príde sestrička. Mamička sa stará o bábätko a dievčatko sa mení na Divošku. Nechce svoju sestričku a najradšej by ju poslala preč do „EĎIPA“(Egypta). Mamička porozpráva svojej dcérke rozprávku a tá zistí ako veľmi svoju sestru ľúbi a že by ju za nič na svete nedala. Pre deti od 3 rokov.

 

Vstup na všetky predstavenia je voľný. V prípade nepriaznivého počasia sa predstavenia konajú v Staromestskom centre kultúry a vzdelávania na Školskej 14.

 

Tanec v Medickej záhrade

21. 8., 10.00 DO TANCA S DETSKÝM BALETNÝM ŠTÚDIOM, tanečná dielnička pre mladšie a staršie deti, lektorka: Barbora Brezinová.

26. 8., 17.00 VESELO S DETSKÝM BALETNÝM ŠTÚDIOM, tvorivé stretnutie na konci leta, lektorka: Barbora Brezinová.

 

Cvičenie pod stromami v Medickej záhrade

 

11. a 18. 7., 6., 8., 15. a 20. 8., 10.00 PILAKALAJOGA® lektor: Anna Repková.

2. a 16. 7., 6., 8., 20. a 27. 8., 17.00 PILAKALAJOGA® lektor: Anna Repková.

2., 9., 16., 23., 30. 7. a 6., 13., 20., 27. 8., 18.00 TAIČI STUDNIČKA, lektor: Ľubomír Cisár.

4. 7. a 22. 8., 10.00 PILATES S PRVKAMI JOGY, lektorka: Tatiana Stanová.

18. 7., 17.00 PILATES S PRVKAMI JOGY, lektorka: Tatiana Stanová.

4., 30. 7. a 1. 8., 17.00 ČCHIKUNG - CVIČENIE PRE ZDRAVIE A POHODU, lektor: Ladislav Horniak.

9. 7., 10.00 JOGA PRE ZDRAVÚ CHRBTICU, lektor: Jozef Blesák.

16. 7., 10.00 JOGA-DYCH-PSYCHÉ, lektor: Jozef Blesák.

13. 8., 10.00 JOGA PRE ZDRAVÉ KĹBY, lektor: Jozef Blesák.

9. 7. a 13., 22. 8., 17.00 HATHAJOGA PRE HARMONIZÁCIU TELA, lektorka: Soňa Ftáčniková.

11. 7. a 15. 8., 17.00 HATHAJOGA PRE ZDRAVÚ CHRBTICU, lektorka: Soňa Ftáčniková.

1. a 27. 8., 10.00 PILATES, lektorka: Zora Kondé.

23., 25. a 30. 7., 10.00 CVIČENIE NA CHRBTICU, lektor: Marika Delmárová.

23. a 25. 7., 17.00 HATHAJOGA - JOGOVÁ TERAPIA A PRÁNAJÁMA, lektorka: Sasha Ovecka.

 

LETNÉ DENNÉ TÁBORY, Staromestské centrum kultúry a vzdelávania, Gaštanová 19, 28. ročník pre deti od 6 - 15 rokov

8. - 26. 7., 3 turnusy, cena turnusu 85 €

Celodenné výlety, šport, kultúrne podujatia, hry, súťaže, exkurzie, tvorivé dielne a kopa nezabudnuteľných zážitkov. Info a prihlasovanie: 02/54 777 366, +421 911 238 711 eva.kostalova@staremesto.sk

 

STAROMESTSKÁ KNIŽNICA, Blumentálska 10/a

 

Letný výpožičný čas:

Blumentálska 10/a a pobočky Karadžičova 1, Panenská 1, Záhrebská 8, Západný rad 5:

Pondelok:     12.00 - 18.00 h

Utorok:          8.00 - 15.00 h

Streda:        12.00 - 18.00 h

Štvrtok:         8.00 - 15.00 h

Piatok:           8.00 - 12.30 h

 

V dňoch 5. 7. 2019 (Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda) a 29. 8. (Výročie SNP) bude knižnica zatvorená.

 

Dňa 4. 7. 2019 bude zatvorená pobočka Záhrebská 8; 11. 7. 2019 pobočka Západný rad 5. Pobočka Karadžičova 1 bude zatvorená v dňoch 12. 7. 2019 a 22. 7. – 2. 8. 2019

 

Donáška kníh seniorom

Služba pre imobilných seniorov nad 60 rokov s trvalým bydliskom v bratislavskom Starom Meste

 

7. 5. - 31. 8. KRÁSY NAŠEJ PRÍRODY, výstava obrazov Ľudmily Balkovej, pobočka Panenská 1 v čase výpožičných hodín.

 

1. 7. - 10. 9. VÝSTAVA ABSOLVENTSKÝCH PRÁC ŽIAKOV ZUŠ na Radlinského ulici pri príležitosti 60. výročia založenia školy, pobočka Panenská 1 v čase výpožičných hodín.

 

Letná čitáreň v Medickej záhrade

10. 6. - 31. 8., denne 10.00 - 18.00

 

2. 7., 16.30 ROZPRÁVANIE O BRATISLAVE, bratislavské viechy a kaviarne a pivárne s Jurajom Hradským a Jurajom Šebom, s finančnou podporou o. z. Milujem knihy/Amo libris.

 

3. 7., 10.00 - 13.00 POMÁHAME SENIOROM POUŽÍVAŤ SMARTFÓNY, bezplatné konzultácie pre seniorov vedie Mgr. Milan Regec, podujatie z  verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

9. 7., 16.30 ČÍTANIE V TRÁVE, Barbora Laucká, Stano Vít: Môj starký.

 

10. 7., 10.00 - 13.00 POMÁHAME SENIOROM POUŽÍVAŤ SMARTFÓNY, bezplatné konzultácie pre seniorov vedie Mgr. Milan Regec, podujatie z  verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

11. 7., 14.00 MEDZIGENERAČNÝ DEŇ, tvorivé dielne pre deti, rodičov a starých rodičov, v spolupráci s Kreatívnym Klubom LUNA o. z.

 

17. 7., 10.00 - 13.00 POMÁHAME SENIOROM POUŽÍVAŤ SMARTFÓNY, bezplatné konzultácie pre seniorov vedie Mgr. Milan Regec, podujatie z  verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

17. 7., 14.00 TVORIVÉ DIELNIČKY PRE VAŠE DETIČKY, v spolupráci so spoločnosťou DELL, organizované podujatie pre  deti z denného letného tábora Staromestského centra kultúry a vzdelávania na Gaštanovej ul.

 

24. 7., 14.00 TVORIVÉ DIELNIČKY PRE VAŠE DETIČKY, v spolupráci so spoločnosťou DELL, organizované podujatie pre  deti z denného letného tábora Staromestského centra kultúry a vzdelávania na Gaštanovej ul.

 

30. 7., 14.00 ZAHRAJ SA, odpoludnie hier pre deti z Centra voľného času na Štefánikovej ul., v spolupráci s iHRYsko.

 

1. 8., 16.30 ISLAND, INÁ PLANÉTA, cestovateľská prezentácia. Fotograf a islandofil Michael Durczok a Vlado Fecko.

 

6. 8., 16.30 KALIFORNIA, cestovateľská videoprojekcia a beseda s cestovateľmi Lenkou Gondovou a Štefanom Kardošom.

 

13. 8., 16.30 ČÍTANIE V TRÁVE, Odchýlka s Michalom Červeným a Matejom Tóthom, s finančnou podporou o. z. Milujem knihy/Amo libris.

 

14. 8., 15.30 MINISTERSTVO NÁPADOV, divadelné predstavenie, účinkuje Martin Daniš, s finančnou podporou o. z. Milujem knihy/Amo libris.

 

20. 8., 16.30 ČÍTANIE V TRÁVE s redaktorkami vydavateľstva Aspekt.

 

27. 8., 16.30 TURECKOU CESTOU-NECESTOU, videoprojekcia a beseda s islamológom a orientalistom Gabrielom Pirickým, s finančnou podporou o. z. Milujem knihy/Amo libris.