Aktuality

Letná čitáreň v Medickej záhrade oslavuje dospelosť. Namiesto torty dostala graffiti
10.06.2019

Letná čitáreň v Medickej záhrade dnes otvorila sezónu už po 18. raz. Príjemný altánok ukrytý pod korunami stromov navštívia každoročne stovky čitateľov.

Prvé tri-štyri roky sa obľúbené podujatie konávalo na dvore v Zichyho paláci, potom ho prichýlila Medická záhrada. "Myslím, že nič lepšie sa nám nemohlo stať," priznala riaditeľka Staromestskej knižnice Judita Kopáčiková. Práve táto inštitúcia je hlavným organizátorom podujatia. 

"Teším sa, že dnes môžem otvoriť už dospelý ročník Letnej čitárne," povedala počas slávnostného otvorenia sezóny starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, ktorá nad podujatím prevzala záštitu. Ako doplnila, Medická záhrada je oázou Starého Mesta, ktorá k sebe geniom loci ťahá Bratislavčanov aj návštevníkov metropoly. A to je podľa nej aj cieľom Letnej čitárne - "budovanie a spájanie komunít".

Podľa Aufrichtovej leví podiel na úspešnosti akcie má práve Judita Kopáčiková. "Pani riaditeľku chcem pochváliť. Ak máte realizovať dobré veci, musia byť splnené tri predpoklady: musí sa chcieť, musí sa vedieť a musí byť mandát. Staromestská knižnica chce, vie a v spolupráci so Starým Mestom má aj mandát, tekže verím, že sa nám podarí veľa ďalších projektov, ktoré zarezonujú tak ako Letná čitáreň," povedala Aufrichtová.

"Sme skvelý tím, ktorý funguje ako dobre namazaný stroj. A aj keď sa sem-tam dostane do súkolianejaké to zrnko piesku, vždy sa nám podarí ten stroj znovu rozbehať," tvrdí Judita Kopáčiková. Podľa nej by sa Letná čitáreň nepodarila, nebyť perfektnej dlhoročnej spolupráce mnohých ľudí a inštitúcií. "Napríklad so zahraničnými časopismi nám pomáhajú zahraničné inštitúty, s celým podujatím OZ Amo libris - Milujem knihy," upresnila. 

Judita Kopáčiková prezradila, že tento rok má Letná čitáreň ešte jednu novinku. "Pravidelne nám tento altánok zdevastovali všelijakí kváziumelci. Už od minulého roka sme nosili v hlave myšlienku, že oslovíme naozajstných, oficiálnych streetartových umelcov, aby nám pomohli tento problém vyriešiť a vyzdobili nám altánok skôr, ako to urobia ich ,konkurenti´. Podarilo sa nám to a spolu s pánom Sofiane Zinaiom z Flow Control sme spáchali takúto výzdobu - umelecky sme stvárnili, o čo v tomto altánku ide. Som mu za to neskonale vďačná a verím, že to nie je naša posledná spolupráca," uviedla riaditeľka Staromestskej knižnice. 

Letná čitáreň Medickej záhrade bude otvorená denne od 10.00 do 18.00 až do 31. augusta.

Podrobný program podujatí nájdete TU.

citarenletna-citaren1letna-citaren2letna-citaren3letna-citaren4letna-citaren7letna-citaren8letna-citaren9