Aktuality

Najväčší festival dizajnu na Slovensku, Bratislava Design Week, má už 10 rokov
29.05.2019

Od 4. do 9. júna bude na rôznych miestach Starého Mesta vládnuť dizajn. Najväčší slovenský festival dizajnu Bratislava Design Week existuje už desať rokov, témou jubilejného ročníka sú Vzťahy. 

Na začiatku, v roku 2009, bol malý Dizajnvíkend na Búdkovej ceste v prírodnom areáli Iuventy. Festival však postupne rástol a snažil sa objavovať a prezentovať nielen dizajnérske talenty, ale aj zaujímavé, nespravodlivo zabudnuté priestory v meste. Bratislava Design Week napríklad odhalil potenciál Pistoriho paláca, prázdne objekty YMCA, rozpadnutú budovu na Laurinskej 14 či nádvorie SNG.

Spojení so Sensorium

Tento rok sa festival usídlil opäť v Starom Meste, najmä na Ventúrskej ulici. Výstavy a prezentácie dizajnérov nájdete v krásnych barokových priestoroch Zoya Gallery, v susednej VŠMU, v Staromestskej galérii, vo vyprázdnenej niekdajšej reštaurácii Fúz, ale aj vo funkcionalistických výkladoch OD Dunaj na námestí SNP.

A bude toho viac. Napríklad inštalácie v Galérii Medium (VŠVU), v átriu Filozofickej fakulty, v Galérii NOVA, v Blesse na Medenej ulici, na STU aj pred Starou tržnicou.

Mimochodom, BADW sa tentoraz spojil s festivalom Sensorium, ktorý sa orientuje na digitálnu kultúru a umenie. Prvý júnový týždeň teda nebude len o dizajne. 

Experimentálny dizajn aj progresívna fashion show

V programe festivalu dominujú medzinárodné výstavy a inštalácie. Napríklad Is Coral new colour? od poľskej kurátorky Agnieszky Jacobsson o farbe ako špecifickom kóde v dizajne, výstava prác dizajnérov Studia deForm (CZ), Studia Zaven (IT), víťazov minulého ročníka BADW Zuzany Svatik a Štefana Sekáča. O osobnejších vzťahoch bude výstava zbierky šperkov historičky umenia Ľubice Belohradskej.

V open call sa predstavia najmä mladé dizajnérske značky, študenti dizajnu, ale aj výrobcovia - napríklad slovenskí nábytkári z Javoriny.

K BADW patrí aj móda. Stretneme sa aj na progresívnej fashion show, s premiérami nových kolekcií Lukáša Krnáča a Márie Štranekovej. Inak aj ich pojí vzťah – pedagogičky a študenta.

experimentálnom dizajne a nových technológiach bude interaktívna inštalácia a performance švajčiarskych dizajnérov COD. ACT (v átriu FiF UK, v spolupráci so Sensorium). Monumentálny biomorfný objekt reaguje na prítomnosť človeka špecifickým spôsobom.

O osobnostiach slovenského dizajnu je edícia MAJSTRI. Tento rok to bude legenda, dizajnér, textilný a odevný výtvarník, pedagóg Karol Pichler, majster výtvarnej vizuálnej hry, ktorý predstaví svoju novú kolekciu Paravánov (Zoya Gallery). Site specific inštaláciou o biodegradovateľnom materiáli Nuatane a o vôni prispejú dizajnéri z Crafting Plastics!

Dizajn a klíma

Keď premýšľame o vzťahoch, nesmieme zabudnúť na vzťah dizajnu k prírode, k budúcnosti, ku klíme. Stoja pred nami veľké výzvy, špeciálne v dizajne, ktorý vie ovplyvňovať správanie ľudí.

Túto tému bude konfrontovať konferencia In the midl design forum, na ktorej sa predstaví veľmi silná medzinárodná zostava dizajnérov aj teoretikov. Napríklad Marléne Huissoud (FR), Maria Cristina Didero (IT), Erez Nevi Pana (NL), Zuzana Gombošová, Peter Szalay a ďalší. Dozviete sa napríklad aj to, čo znamená Vegan dizajn.

V hlavnej úlohe Taliansko

Ak je nejaká krajina, ktorá naozaj formovala dizajnérske myslenie 20. storočia a robí to doteraz, je to Taliansko. Aj preto BADW zaradilo do programu Taliansky deň. Svoju tvorbu formou prednášky predstavia Studio Zaven z Benátok či dizajnér Fabrizio Crisà. V slovenskej premiére si môžete pozrieť film o dôležitej etape z dejín talianskeho dizajnu - o tzv radikálnom dizajne (Italian Superdesign, Kaplnka, VŠMU, Venturska 3). 

Podrobné informácie, ako aj program 10. ročníka BADW nájdete TU.

BADW_unofficial_poster_1_0Erez-Nevi-Pana_1Maria-Cristina-DIDERO_6Marlene-Huissoud-Cocoon-cabinet-5-detailzaven_pop_5A