Aktuality

Staromestské ulice oddnes odhaľujú svoje dejiny. Na unikátnej „živej“ mape
04.04.2019

Oficiálna stránka Starého Mesta ponúka oddnes novú službu. V sekcii GISPLAN pribudla špeciálna funkcionalita – historická interaktívna mapa centrálnej mestskej štvrte. Obyvatelia sa z nej dozvedia podrobné informácie o dejinách staromestských ulíc a budov. Mapu si môžete pozrieť TU.

Na „živej“ historickej mape pracuje mestská časť spolu s tímom z Univerzity Komenského (UK) už niekoľko mesiacov. Pre verejnosť sa spustila presne v deň 74. výročia oslobodenia Bratislavy – 4. apríla 2019.

Aktuálna verzia pokrýva zatiaľ údaje o vývoji 230 staromestských ulíc a 33 objektov. Portfólio by sa malo naďalej rozširovať.

GISPLAN História je súčasťou unikátneho európskeho projektu Time Machine, na ktorom sa Univerzita Komenského podieľa ako jediná slovenská vysoká škola.

Užitočná aj poučná

V rámci UK je garantom projektu historik Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických. Šedivý inicioval a vedie projekt Historický atlas miest Slovenska a pamäťový portál pre dejiny Bratislavy PamMap.sk.

„Univerzita Komenského spolu s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto - ako s jedinou komunálnou inštitúciou - vytvorilo špeciálnu vrstvu v rámci miestneho GIS (geografického informačného systému),“ vysvetľuje.

Odteraz tak mestská časť na svojej stránke prostredníctvom GIS sprístupňuje nielen údaje užitočné pre každodenný život obyvateľov (napr. pasport zelene, katastrálnu mapu či evidenciu psov), ale ponúka aj informácie o minulosti Starého Mesta.

„Obyvatelia v mape nájdu pomerne detailné informácie o vývoji viac než polovice ulíc mestskej časti a niekoľkých desiatok konkrétnych pamiatok,“ upresnil Šedivý. Ako dodáva, „aplikácie ako virtuálne prechádzky po digitálne zrekonštruovaných mestách majú pritiahnuť turistov a majú byť súčasťou modelovania vývoja urbánnych priestorov (smart cities)“.

Obyvatelia môžu pomôcť

Vďaka prepojeniu GIS-vrstvy História mestskej časti s pamäťovým portálom PamMap.sk môžu na vytváraní "mestskej pamäte" aktívne spolupracovať aj obyvatelia mestskej časti. „Budeme radi, ak nám poskytnú historické fotografie, pohľadnice, dokumenty a podobne,“ hovorí Juraj Šedivý. „Po zdigitalizovaná na univerzite, ich potom, samozrejme, vrátime majiteľom. Zároveň však budú uložené na spoločnom pamäťovom portáli - aby sa zachovali informácie o uliciach, pamiatkach ale aj obyvateľoch Bratislavy-Starého Mesta,“ uzavrel Juraj Šedivý.