Aktuality

Výstava v Poľskom inštitúte predstaví zabudnutú slovenskú elitu - rodinu Országhovcov
09.07.2019

Országhovci - príbeh zabudnutej slovenskej elity je názov výstavy, ktorá sa začína v stredu 10. júna o 17,00 hod v Poľskom inštitúte na námestí SNP.

Rodáci z Turca Országhovci boli významnou olejkárskou rodinou. Stali sa zakladateľmi jedného z najznámejších obchodných domov vo Varšave, no stáli aj pri zrode kľúčových slovenských inštitúcií. Vďaka iniciatíve Országhovcov bola vybudovaná aj lanovka na Lomnický štít.

V období Slovenského štátu sa rodina významne zapojila do protifašistického odboja a za túto činnosť boli ťažko perzekvovaní. Ján Országh zahynul v koncentračnom tábore Mauthausen.  

Na výstave návštevníci uvidia výnimočné artefakty z odbojovej činnosti odbojovej skupiny Flora, napríklad hrebeň, v ktorom boli pašované informácie o osude slovenských Židov počas 2. svetovej vojny. Vrátane svedectva dvoch slovenských väzňov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera  z Osvienčimu o tom, čo sa v koncentračnom  tábore deje.

Z Kanady pricestuje na otvorenie Ľuba Fraštacká, dcéra významného politika Demokratickej strany Rudolfa Fraštackého, ktorý sa osobne účastnil na odboji a spravodajskej činnosti a podpísal napríklad Vianočnú dohodu.

Výstava, ktorá potrvá až do 22. júla, sa koná s podporou Starého Mesta.