Aktuality

Začína sa už zajtra. Na filmovej prehliadke Crème de la Crème ochutnáte to najlepšie z francúzskej kinematografie
05.03.2019

Už zajtra, teda 6. marca, sa začína 6. ročník jedinečnej filmovej prehliadky Crème de la Crème. V slovenskej premiére predstaví filmovú verziu legendárneho francúzskeho komiksu aj nový film s dcérou Johnnyho Deppa.

„Takmer 300 filmov ročne, druhé miesto na svete v počte exportovaných snímok, 4 Zlaté palmy z Cannes a 17 Oscarov za posledných 10 rokov, za minulý rok 642 filmov v zahraničnej distribúcii, 80,5 milióna divákov vo svete, 468 miliónov eur zo vstupeniek. Francúzsky film je vo viacerých parametroch prvým v Európe,“ vypočítava Ivan Hronec, CEO Film Europe, spoločnosti, ktorá v Bratislave spolu s Francúzskym inštitútom už po šiesty raz organizuje unikátnu filmovú prehliadku Crème de la Crème.

Vo francúzštine tento výraz znamená „to najlepšie z najlepšieho“ a filmový festival ho v názve nemá náhodou. Bratislava vďaka nemu totiž pravidelne získava prehľad o najkvalitnejších dielach francúzskej kinematografie. A tá, ako vieme, je už desaťročia arbitrom kvality.

A čo z toho  teda ponúka tohoročný festivale Crème de la Crème?

Ocenené lahôdky

Prehliadku Creme de la Creme 6 otvorí otvorí najnovší film Louisa Garrela – komédia o ľúbostnom štvoruholníku Verní neverní (L'homme fidèle). Režisér, scenárista a herec v jednej osobe si v nej zahral s Laetitiou Casta a Lily-Rose Depp.

LHomme-fid-le-affiche-film

Ďalší program tvorí 5 sekcií: Crème Premiéry, Crème Komédie, Crème Zločin, Crème Deti a Príbehy slávnych.

Premiéry tentoraz divákom predstavia 7 filmov. Okrem nového experimentu režisérskej ikony Jeana-Luca Godarda Kniha obrazov (Le Livre d´image), aj sviežu komédiu Bécassine! (r. Bruno Podalydès, 2018) o naivnej, vždy dobre naladenej pestúnke nakrútenú podľa známeho francúzskeho komiksu zo začiatku 20. storočia.

becassine2

Diváci uvidia tiež vojnovú drámu Evy Husson nominovanú na Zlatú palmu v Cannes 2018 Bojovníčky slnka (Les Filles du soleil), ktorá sa odohráva v Kurdistane, či Modlitbu (La Priere), príbeh mladíka, čo sa v komunite v horách lieči z drogovej závislosti. Mimochodom, hlavný predstaviteľ Anthony Bajon si z Berlinale odniesol sošku Strieborného medveďa pre najlepšieho herca

Slovákom blízka bude snímka Je mi fajn, s. r. o. (I Feel Good, r. Benoît Delépine & Gustave Kervern). V príbehu o Jacquesovi a jeho ceste za lacným plastickým chirurgom v Bulharsku si totiž zahrala aj slovenská herečka žijúca v Paríži Jana Bittnerová.

Za zmienku stojí, že filmy zo sekcie Premiéry sa dostanú do riadnej kinodistribúcie.

je-mi-fajn

Pre deti aj milovníkov zimomriavok

Milovníci francúzskej kinematografie si určite nájdu kvalitné filmy aj v žánrovo pestrej ponuke ďalších sekcií. Crème Komédie ponúka tri divácky úspešné filmy: Kým nás svadba nerozdelí (Le sens de la fête, 2017) s desiatimi nomináciami na Cézara, Vezmi sa ma, kamoš (Épouse-moi, mon pote, 2017) a víťaza Ceny diváka Crème de la Crème 5 - Niekto to rád zahalené (Cherchez la femme, 2017).

epouse-moi-pote-bande-annonce

Sekciu Crème Zločin reprezentujú thrillery Môj syn (Mon garçon, 2017), v ktorom otec pátra po zmiznutom 7-ročnom synovi, Pán Bezchybný (Un homme idéal, 2014) o jednom ukradnutom rukopise a Prípad SK1 LʼAffaire SK1 (r. Frédéric Tellier, 2014) o sériovom vrahovi.

MonGar-on-Banniere-800x445

Príbehy slávnych predstavia osudy režiséra Godarda (Obávaný), maliara Gauguina (Gauguin) a spisovateľa Romaina Garyho (Prísľub úsvitu).

Na svoje si prídu aj deti. Okrem dvoch ďalších príbehov už legendárnych obľúbených hrdinov Asterix a tajomstvo čarovného nápoja a Bella a Sebastián 3: Navždy priateľmi, prehliadka uvedie aj jedinečný animovaný film Dilili v Paríži.

dilili

Takmer tridsať kín

Crème de la Crème 6 bude v Bratislave a v 23 ďalších mestách počas Marca - Mesiaca Frankofónie. Vo väčších mestách sa koná od 6. do 12. marca, v ďalších prebieha až do konca mesiaca. Do prehliadky sa zapojilo 29 kín a 5 alternatívnych priestorov .

V Bratislave sa bude Týždeň francúzskeho filmu konať v Artkine za zrkadlom , Berlinke SNG, Kine Film Europe, Kine Lumiére, Kine Mladosť a Novej Cvernovke.

Podujatie v Kine Film Europe prebieha pod záštitou starostky Mestskej časti Bratislava – Staré mesto Zuzany Aufrichtovej.