Aktuality

Začíname s revitalizáciou Landererovho parku
07.03.2018

Do konca marca by sa mali začať prvé stavebné práce a  sadové úpravy na  Šafárikovom námestí – v Landererovom parku. Ide o najväčší projekt revitalizácie verejného priestoru v Starom Meste za posledné roky, na ktorom sa spoločne podieľajú Mestská časť Staré Mesto a občianske združenie Dobré miesto, založené Nadáciou HB Reavis. Po ukončení prác pribudne v parku nielen zeleň, ale aj obnovené detské ihrisko, nový psí výbeh, či mestský mobiliár. Prezentáciu návrhu si môžete pozrieť tu. 

PBN-05-axo_detail-01Dúfam, že nový park bude čoskoro prístupný verejnosti. Jeho konečná podoba je do veľkej miery výsledkom želaní a pripomienok občanov, ktorí sa zapojili do procesu projektovania parku. Ich názory a angažovanosť si veľmi cením,“ povedal na stretnutí s občanmi starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

Stavebné práce a sadové úpravy budú financované z rozpočtu mestskej časti ako aj z príspevku partnera OZ Dobré miesto, ktoré sa do projektu zapája. Mestská časť prispieva sumou 200 tisíc EUR a rovnako aj OZ Dobré miesto pridá ďalších 200 tisíc EUR.

park-LLandererov park je v poradí druhým projektom OZ Dobré miesto, prostredníctvom ktorého chceme v HB Reavis prispieť na krajšie a kultúrnejšie prostredie v Hlavnom meste. Našim primárnym cieľom je pomôcť v rozšírení zelene, skvalitnení relaxačných a oddychových zón. Okrem príspevku 200 tisíc EUR sme rozbehli fundraising, kde hľadáme ďalších ochotných partnerov napríklad pri vylepšení destského ihriska, kvalitných lavičiek alebo výstavbe výbehu pre štvornohých miláčikov,“ uviedol Jakub Gossányi, Head of Development pre HB Reavis Slovakia.

Revitalizáciou prejde územie, ktoré ohraničujú ulice Dobrovičova, Gajova a Alžbetínska. Je to viac ako 7000 metrov štvorcových, z ktorých je dnes takmer polovica vyasfaltovaná. Po novom bude zeleň tvoriť väčšinu plochy a objem spevnených plôch klesne na desatinu.

Landererov park by mohol byť dokončený a prístupný pre verejnosť v lete tohto roka.
PBP-05-perspective-int-pavillon-01Pod novú podobu parku sa podpísal nemecký architekt so slovenským pôvodom Hans-Michael Földeak, ktorý momentálne pôsobí v Paríži. Mestská časť Staré Mesto s ním spolupracuje od roku 2016, keď jeho návrh na obnovu parku uspel v medzinárodnej architektonickej súťaži, ktorú vyhlásilo Staré Mesto s cieľom zmeniť zanedbaný park na moderný a funkčný verejný priestor. 

Architektonickej súťaži predchádzal úspešný participatívny proces, ktorý zorganizovala mestská časť spolu s OZ PDSCS. Vyplynulo z neho, že tak obyvatelia lokality ako aj návštevníci centra mesta chcú mať v tejto časti zelenú oddychovú zónu s možnosťou príležitostných kultúrnych a spoločenských podujatí.