Tlačové správy

19.09.2013
Pasovanie prváčikov zo Starého Mesta

Staromestskí prváčikovia si už zopár dní každé ráno pripravujú peračník a všetky pomôcky, na chrbát si dávajú školskú tašku a vyrážajú za poznaním do svojej novej školy. Medzi spolužiakmi si našli kamarátov, s ktorými už majú množstvo zážitkov. Jedným spoločným a veľkým zážitkom pre takmer 360 prváčikov bola dnešná Pasovačka, ktorú pre nich pripravilo Staré Mesto.

 

„Dnes vás tu budeme pasovať za prvákov, tak ako v minulosti zvykli panovníci pasovať svojich rytierov. A hoci sa vám to tak nemusí zdať, s rytiermi máte alebo budete mať veľa spoločného. Aj oni mali svoje družiny tak, ako si vy v škole nájdete svojich kamarátov, pričom mnohí vás budú sprevádzať dlhé roky. Rytierom sa nemohol stať ktokoľvek, museli to byť múdri a vzdelaní ľudia, presne takí, akí budete aj vďaka škole vy,“ prihovorila sa prváčikov starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.

 

Každý prváčik prešiel rituálom – starostka ich zázračnou ceruzkou pasovala do rádu prvákov a za svoju doterajšiu pracovitosť a svedomitosť v škole si odniesli od vicestarostu Petra Osuského a predsedu Komisie pre vzdelávanie, mládež a šport Ivana Haverlíka tašku s darčekom. V nej ich čakali rozprávkovú knižku a školské predmety, ktoré im darovalo Staré Mesto a Bratislavský samosprávny kraj.

 

Staré Mesto je zriaďovateľom siedmich základných škôl, ktoré navštevuje viac ako 2500 detí. Po prvýkrát si do školských lavíc na začiatku septembra zasadlo aj takmer 360 prvákov.

18.09.2013
Staré Mesto sa aktívne zapojí do Európskeho týždňa mobility

Staromestskí úradníci prídu v piatok 20. septembra do práce bez áut. Mestská časť sa aj takýmto spôsobom zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorého cieľom je obyvateľom hlavného mesta ukázať, že na dopravu môžu využiť aj iné prostriedky než len auto. Nádvorie úradu bude opäť slúžiť ako verejné parkovisko pre majiteľov bicyklov. Svoj dvojkolesový dopravný prostriedok si môžu cyklisti bezplatne odložiť od 7.30 do 17.00 hod na nádvorí, vchod na parkovisko je zabezpečený z Medenej ulice.

 

„Každý zamestnanec, ktorý sa zapojí do týždňa mobility a príde v piatok na bicykli, môže z práce odísť o niečo skôr. Našou politikou chceme nielen našich pracovníkov, ale aj obyvateľov presvedčiť, že najlepším spôsobom, ako sa dostať do centra mesta, sú mestská doprava, bicykle, či iné alternatívne spôsoby dopravy,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.

 

Staré Mesto pripravuje aj ďalšiu novinku, ktorá pomôže najmä majiteľom zariadení v pešej zóne zlepšiť zásobovanie. Mestská časť v spolupráci so Západoslovenskou energetikou a spoločnosťou Citroën Slovakia v najbližších mesiacoch sprevádzkuje elektomobil a nabíjaciu stanicu v centre mesta. „Cieľom projektu je poskytnúť prevádzkam sídliacim v pešej zóne možnosť ekologického zásobovania a dopravy. Inšpirovali sme sa podnetmi prevádzkovateľov a práve pre nich zavedieme elektromobil, ktorý budú môcť využívať mimo času individuálneho zásobovania,“ dodala starostka Rosová. Slávnostné podpísanie spoločného memoranda a predstavenie projektu bude v piatok 20. septembra o 14.00 hod. na nádvorí miestneho úradu na Vajanského nábreží 3.

 

Týždeň mobility sa v Starom Meste začal už v sobotu, keď na Dobrom trhu na Panenskej starostka spolu s Giraffe Bakery slávnostne odhalili cyklostojan od umelca Mateja Rosmanyho pred Götheho inštitútom.

 

14.09.2013
Panenská dnes žila Dobrým trhom

Stovky ľudí pritiahla Panenská ulica, aj keď tentokrát počasie Dobrému trhu veľmi neprialo. Napriek tomu Dobrý trh, ktorý organizuje mestská časť Bratislava-Staré Mesto a občianske združenie PUNKT, pripravili pre všetkých bohatý program, množstvo skvelej zábavy, dobrôt, či príjemných zážitkov.

 

„Dnes sú to dva roky, kedy sme začali s Dobrým trhom. Úspech nenechal na seba dlho čakať, ľudia či už zo Starého Mesta, Bratislavy, ale aj zo širšieho okolia sem radi chodia, zabávajú sa, stretávajú s priateľmi. A dnes, napriek pochmúrnemu počasiu, sa majú ľudia úsmev na tvári a sú pozitívne naladení,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.

 

Okrem dobrého jedla a zábavy odštartoval dnešný Dobrý trh aj Európsky týždeň mobily v Starom Meste. Starostka Táňa Rosová a Giraffe Bakery slávnostne odhalili cyklostojan od umelca Mateja Rosmanyho pred Götheho inštitútom. Keďže budúci týždeň bude patriť predovšetkým otázkam dopravy, nielen o nej sa bavili Staromešťania so starostkou v stánku Dobrého úradu. Starostka vypočula obyvateľov, od ktorých dostala viacero podnetov či námetov. V stánku rovnako ako v apríli na Jakubovom námestí, rozvoniavali sladké dobroty, ktoré napiekli staromestské seniorky.

 

Na Dobrom trhu sa tentokrát predstavilo aj staromestské oddelenie kultúry. Zariadenia zo Školskej a Gaštanovej ulice propagovali vo svojom vlastnom stánku aktivity, ktoré sú určené Staromešťanom – najmä možnosť zapísať sa do kurzov a krúžkov, ktoré tieto zariadenia organizujú. Deti čakali dramatické dielne s veľkorozmernými bábkami, či výtvarné dielne s témou Vytvor stánok pre Dobrý trh. Indiánsku rozprávku Divadla Baretka zas pre deti pripravilo centrum z Gaštanovej ulice.

 

Dobrý trh na Panenskej organizuje o. z. PUNKT v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto a pod záštitou starostky Táne Rosovej. O. z. PUNKT je aj správcom Dobrého trhu. Myšlienku podporila Nadácia Tatra banky, partnerom je parkovisko Arios na Konventnej, Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. Bratislava, Tuli a Konspepti. Dobrý trh finančne podporil  aj R.O.C (Taiwan) Development Fund. Mediálnymi partnermi sú .týždeň, SME.sk, Rádio FM, Inspire, Doba Mag, Staromestské noviny, in.ba, Citylife.sk a Obedovat.sk.

«« na začiatok « naspäť [ 41 / 41 ] ďalej » na koniec »»